Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi ruszy dopiero po publikacji postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw. Szymon Hołownia zapowiedział już, że wybory zarządzi 8 stycznia. Zgodnie z przepisami, w grę wchodzą trzy terminy wyborów: 4, 11 lub 18 maja.
Zasady przeprowadzania wyborów prezydenckich określa Konstytucja i Kodeks wyborczy.
Zgodnie z przepisami, wybory prezydenckie zarządza marszałek Sejmu i musi to zrobić nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
W związku z tym, że kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r., marszałek Sejmu musi zarządzić wybory nie wcześniej niż 6 stycznia 2025 r. i nie później, niż 6 lutego 2025 r.
Szymon Hołownia poinformował już, że wybory na prezydenta zarządzi w pierwszym możliwym terminie. Na spotkaniu w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) wyjaśnił, że pierwszy możliwy termin to 6 stycznia, jednak tego dnia przypada święto. Natomiast 7 stycznia będzie czas na ewentualne dopełnienie wszystkich możliwych formalności m.in. z Państwową Komisją Wyborczą. - Kampania prezydencka zacznie się w naszym kraju 8 stycznia przyszłego roku - poinformował.
Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
W związku z tym, że kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 r., wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy w okresie od 28 kwietnia do 23 maja 2025 r. Oznacza to, że Szymon Hołownia będzie miał do wyboru trzy możliwe terminy: 4, 11 i 18 maja. Jeśli doszłoby do drugiej tury, to na głosowanie poszlibyśmy 18 lub 25 maja lub 1 czerwca.
Dopiero po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów formalnie ruszy kampania wyborcza.
Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat.
W celu zgłoszenia kandydata na prezydenta, konieczne jest utworzenie komitetu wyborczego. Wybory prezydenckie różnią się od innych tym, że komitety wyborcze mogą być tworzone wyłącznie przez wyborców, a nie przez partie polityczne.
Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.
Po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu. O powstaniu komitetu zawiadomić można PKW najpóźniej w 55 dniu przed wyborami.
PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu) albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację.
Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej jest zgłoszenie kandydata na prezydenta. Dokonuje go osobiście pełnomocnik wyborczy najpóźniej w 44 dniu przed dniem wyborów. Zgłoszenie kandydata - oprócz danych osobowych i wskazania jego przynależności partyjnej - musi zawierać także wykaz 100 tys. obywateli popierających zgłoszenie.
PKW rejestruje kandydata na prezydenta, jeżeli zgłoszenia dokonano zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego. Jeżeli zgłoszenie wykazuje wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do usunięcia wskazanych wad zgłoszenia w terminie 3 dni. PKW może też postanowić o odmowie rejestracji kandydata, jeżeli nie posiada on prawa wybieralności.
Najpóźniej w 20 dniu przed dniem wyborów Państwowa Komisja Wyborcza PKW musi wydać obwieszczenie z listą kandydatów.
PAP