Kilkunastu strażaków PSP w Gryfinie w środę po południu zostało zaszczepionych przeciwko tężcowi i WZW typu A. Szczepionki otrzymają także straży ochotnicy z powiatu i policjanci. W województwie dla uczestników akcji powodziowej przygotowano ponad 700 szczepionek.
Akcję szczepień w Gryfinie zorganizowało starostwo powiatowe i sanepid. Dla strażaków, którzy uczestniczą w działaniach zabezpieczających przed powodzią, przygotowano 80 szczepionek przeciwko tężcowi i 86 przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Pierwszą grupą zaszczepionych byli strażacy PSP.
- Jest nas 15. Później przyjeżdżać mają grupy strażaków ochotników z Mieszkowic, Cedyni, Starego Czarnowa, Piasku, Widuchowej, Witnicy, Osinowa Dolnego, Lisiego Pola, Chwarstnicy i Barwic - wyliczał w rozmowie z PAP naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Komendy Powiatowej PSP w Gryfinie kpt. Przemysław Wiaderski.
W powiecie tym jest kilkadziesiąt kilometrów brzegu Odry. Strażacy mają tu najwięcej pracy w związku zagrożeniem powodziowym, dlatego dla tej jednostki PSP i lokalnych OSP zarezerwowano najwięcej szczepionek. Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan poinformowała, że np. do Goleniowa trafi 18 szczepionek przeciw tężcowi i 19 przeciwko WZW A. Powiatowy sanepid z Myśliborza zamówił po trzy szczepionki obu typów, a sanepid w Policach ma rozdysponować 23 szczepionki przeciwko WZW A i 70 przeciwko tężcowi. Do Kołobrzegu wysłano pięć szczepionek obu typów, do Szczecinka 11 i do Kamienia Pomorskiego 12.
- Tam szczepione będą osoby, które powróciły lub wybierają się na tereny powodziowe na południe Polski - powiedziała Kapłan.
Trwają również szczepienia policjantów uczestniczących w zabezpieczaniu terenów powodziowych. Zarezerwowano dla nich 114 dawek szczepionki przeciw tężcowi i 136 szczepionek przeciw WZW A.
Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski przekazał, że w województwie zabezpieczono 350 dawek szczepionki przeciwko tężcowi i 360 dawek szczepionki przeciwko WZW A.
PAP/aś