fot. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego/fb

Radni województwa zachodniopomorskiego podczas czwartkowej sesji sejmiku jednogłośnie przyjęli uchwałę - stanowisko, w którym zapowiadają przekazanie 2 mln zł dla samorządów z regionów dotkniętych powodzią.

Uchwałę przygotowaną przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza w głosowaniu poparło 25 radnych, wszyscy obecni na sesji.

„Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części kraju, solidaryzuje się z poszkodowanymi regionami i deklaruje gotowość do udzielenia im wsparcia” – napisano w stanowisku, które jest załącznikiem do uchwały przyjętej w czwartek przez zachodniopomorski sejmik.

W dokumencie przypomniano, że w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego wprowadzony został stan klęski żywiołowej. Wsparcie tych regionów jest konieczne ze względu na ogromne zniszczenia infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, budynków mieszkalnych, szpitali i innych obiektów użyteczności publicznej.

„W tych okolicznościach w ramach pomocy dla mieszkańców i samorządów, które najbardziej ucierpiały na skutek powodzi, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego deklaruje gotowość przyznania dla poszkodowanych samorządów pomocy finansowej w formie dotacji celowej w kwocie 2 000 000 zł, z przeznaczeniem na wydatki inwestycyjne w związku z usuwaniem skutków klęski żywiołowej, tj. skutków powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 r.” – podano w stanowisku sejmiku.

Przedstawiając projekt dokumentu, marszałek Geblewicz podkreślał, że jest to „uchwała deklaratywna”. Wyjaśnił, że chciał zaproponować po milionie złotych wsparcia dla województw dolnośląskiego i opolskiego, ale „po konsultacjach” z tamtejszymi samorządowcami i skarbnikami województw ustalono, że środki zostaną przekazane prawdopodobnie do konkretnych gmin i instytucji.

Nastąpi to, gdy zostaną oszacowane straty i jasno określone potrzebny poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Wtedy sejmik podejmie uchwałę o przekazaniu pieniędzy. Przewodnicząca sejmiku Teresa Kalina zadeklarowała, że „w każdej chwili” może zostać zwołana nadzwyczajna sesja sejmiku w tej sprawie.

PAP/zn