15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, obchodzone jest w naszym kraju Święto Wojska Polskiego. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie, jednak obchody, pikniki czy festyny zaplanowano przez cały długi weekend także w naszym regionie.
KOSZALIN
Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 8:00 mszą w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym pw. św. Marcina (ul. Zwycięstwa 202 D). O godzinie 9:30 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Zwycięstwa zaplanowano: złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Koszalin, odśpiewanie hymnu państwowego, apel pamięci, złożenie wiązanek kwiatów i okolicznościowe przemówienia. O godzinie 11:00 ulicą Zwycięstwa przejdzie defilada wojskowa.
O godz. 16.00 w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej przy ul. Wojska Polskiego 70 rozpocznie się „Piknik Wojskowy”. Jego organizatorami są: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Muzeum Sił Powietrznych – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej oraz Politechnika Koszalińska. W programie m.in.:
- prezentacja na placu apelowym wybranego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także pojazdy straży pożarnej, policji i straży miejskiej,
- stoiska promocyjne współorganizatorów i uczestników (w tym m.in. grup rekonstrukcyjnych),
- Strzelnica ASG,
- pokaz ratownictwa drogowego – zainscenizowany wypadek drogowy (ok. 17:00),
- występy na schodach Samolotu Jak -40 - „Duet Szarża” (ok. 17:00),
- przyjazd pojazdów „Klasyczny Koszalin” (ok. 17:00),
- konkursy z nagrodami.
- stoiska tematyczne:
W piątek w amfiteatrze o godzinie 18:00 rozpocznie się Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Wojskowych. Zaprezentują się Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych w Koszalinie oraz Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.
Na placu przed amfiteatrem w godzinach 10-13 odbędzie się natomiast piknik rodzinny „Wesoła zabawa”. Wśród atrakcji znajdą się: Mobilne Muzeum Rowerów, Miasteczko cyrkowe (uczestnicy będą mogli spróbować m.in. chodzenia na linie i szczudłach), czy gry wielkoformatowe. Organizatorem jest CK15.
SŁUPSK
Uroczystości w Słupsku organizuje Miejski Komitet Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych oraz 7. Pomorska Brygada Obronny Wybrzeża. Rozpoczną się w czwartek przed godziną 10:00 na placu apelowym 7. PBOW przy ul. Westerplatte 44. Plan uroczystości:
- godz. 9.50 - zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości (kościół garnizonowy Westerplatte 44),
- godz. 10.00 - msza w intencji Ojczyzny z udziałem m.in. żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego,
- godz. 11.00 - uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego, złożenie kwiatów przed pomnikiem gen. bryg. Stanisława Grzmot-Skotnickiego,
- godz. 12.00-14.00 - pokaz sprzętu wojskowego, stoiska promocyjne, grochówka wojskowa.
KOŁOBRZEG
O godzinie 10.00 w Bazylice Mniejszej będzie sprawowana msza za Ojczyznę. Ale już w środę wieczorem odbędą się uroczystości związane z obchodami Dnia Wojska Polskiego. Rozpoczną się o godzinie 19.00 przy pomniku Marszałka RP Józefa Piłsudskiego, gdzie będzie miała miejsce ceremonia wojskowa. Zakończy ją przemarsz oddziałów wojskowych z pochodniami ulicami Kołobrzegu.
Organizatorem uroczystości jest 12. Pułk Logistyczny w Kołobrzegu, a partnerami są Regionalne Centrum Informatyki w Gdyni oraz miasto Kołobrzeg.
PIŁA
W Pile obchody Święta Wojska Polskiego będą miały bardziej oficjalny charakter. Rozpoczną się o godzinie 12:00 na placu Zwycięstwa.
BOBOLICE
Klub Strzelecki LOK Kurta Bobolice zaprasza 15 sierpnia o godzinie 10:00 na Otwarte Zawody Strzeleckie z Okazji Święta Wojska Polskiego.
Zawody odbędą się na strzelnicy miejskiej przy ul. Mickiewicza 20. Dla najlepszych przewidziano medale i dyplomy.
USTKA
Obchody Święta Wojska Polskiego to w Ustce część corocznego wydarzenia - Dożynek Rybnych - Święta Ustki. Plan wygląda następująco:
CZWARTEK
port, pomnik „Ludziom Morza”
- 11.00 - uroczysta msza
- 11.30 - wystawienie warty honorowej.
- 12.00 - uroczystość według ceremoniału wojskowego: Odegranie hymnu i podniesienie flagi Rzeczypospolitej na maszt. Okolicznościowe przemówienie burmistrza Ustki, Apel Pamięci Oręża Polskiego, salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów, defilada pododdziałów.
- 12.00 - zwiedzanie ORP Necko
PIĄTEK
Dom Kultury w Ustce
- 10.00 -13.00 Gra Miejska - Rybim Szlakiem (karty do pobrania w Domu Kultury)
Promenada Nadmorska
- 10:00-22:00 - jarmark dożynkowy
- 16:00 - Fishparada ulicą Marynarki Polskiej (start w okolicy Banku Spółdzielczego, ul. Marynarki Polskiej)
- 16:30 - oficjalne otwarcie obchodów Dożynek Rybnych - Święta Ustki, występ Usteckiej Orkiestry Dętej, przemówienie burmistrza, uroczyste wręczenie nagrody Harengus Rex
- 17:30 - animacje morskie i warsztaty dla dzieci, robienie pamiątek morskich, malowanie twarzy, pokazy szczudlarzy
Scena
- 20:00 - Handszpaki
- 21:00 - koncert Vix.N
SOBOTA
Promenada Nadmorska
- 10:00-22:00 - jarmark dożynkowy
- 17:00-19:00 - animacje morskie i warsztaty dla dzieci, robienie pamiątek morskich, malowanie twarzy, pokazy szczudlarzy
Scena
- 19:30 - studio wokalu z Domu Kultury w Ustce
- 20:00 - Kubryk
- 21:00 - koncert Mezo
Z innych ciekawych atrakcji regionie w najbliższych dniach warto wymienić militarny Zlot „Gąsienice i Podkowy” w Bornem Sulinowie, który rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
red./ar