W czwartek o godzinie 17:00 w całym regionie zabrzmią syreny alarmowe. Jeżeli nie mamy w planach uczestnictwa w poniższych wydarzeniach, to o godzinie W warto się zatrzymać i w chwili zadumy uczcić bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę.
KOSZALIN
Oficjalna część uroczystości z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 17:00. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zaplanowano salwę honorową, apel pamięci oraz okolicznościowe przemówienia.
Po części oficjalnej przed budynkiem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Koszalinie zostanie odegrana inscenizacja historyczna, w której wezmą udział rekonstruktorzy z Koszalina, kraju oraz z zagranicy.
- Pokażemy życie okupowanej Warszawy, przygotowania do powstania warszawskiego oraz jego najważniejsze wydarzenia. W rekonstrukcji weźmie udział ponad 100 osób i kilkanaście pojazdów historycznych - zapowiada Norbert Koselski, prezes stowarzyszenia Projekt Koszalin.
O godzinie 14.00 na terenach przy "Ekonomie" stanie miasteczko edukacyjne. Stoiska przygotują grupy rekonstrukcyjne, wojsko, straż graniczna, policja, a także Instytut Pamięci Narodowej. Oprócz gier edukacyjnych dla najmłodszych, przygotowana została wystawa poświęcona wartościom ukrytym w znaku "Polski Walczącej".
- Niewiele osób wie, że za tym znakiem stoi Anna Smoleńska, który ten znak zaprojektowała, upowszechniła i za to poniosła karę. Przedstawimy tę postać. Przygotowaliśmy też przypinki ze znakiem Polski Walczącej. Każdy będzie je mógł wziąć, przypiąć do odzieży i pokazać, że świętuje ten dzień - powiedział Rafał Semołonik z koszalińskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Historyczny sprzęt wojskowy wykorzystany podczas rekonstrukcji pochodzić będzie z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Na czas inscenizacji historycznej zamknięta zostanie ulica Clausiusa.
SŁUPSK
O godz. 16.00 odbędzie się msza polowa w intencji Ofiar i Uczestników Powstania Warszawskiego, która odbędzie się w Parku Powstańców Warszawskich, przy pomniku Powstańców Warszawskich.
Następnie o godz. 17.00 (Godzina "W") rozpoczną się oficjalne uroczystości. Zaplanowano: wspólne śpiewanie hymnu, wystąpienia okolicznościowe, odczytanie apelu pamięci i oddanie salwy honorowej.
Na zakończenie przybyłe delegacje złożą kwiaty i znicze pod pomnikiem; nie zabraknie także koncertu piosenki powstańczej "Warszawa 44".
SIANÓW
Uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się o godz. 17.00 w Parku im. Powstańców Warszawskich. Uroczystość z udziałem sztandaru i kompanii honorowej Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie będzie miała miejsce przy Pomniku Pamięci Poległych za Ojczyznę. Kulminacyjną częścią obchodów będzie widowisko historyczne „Wyzwolić Warszawę” w wykonaniu Studia Historycznego Huzar.
Podczas obchodów swoje stoiska wystawią: Wojskowe Centrum Rekrutacji, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie oraz Stowarzyszenie GROT.
Gmina Sianów zaprasza także na patriotyczny „Bieg na plaży” w Łazach. Dystans do pokonania to 1944 metry. Start zaplanowano na wyjątkową godzinę: 19:44.
KOŁOBRZEG
Uroczystość odbędzie się na cmentarzu komunalnym w Kołobrzegu - kwaterze Żołnierzy AK. Początek o godzinie 17:00.
SZCZECINEK
Uroczystości odbędą się na Placu Wolności przed szczecineckim ratuszem. Początek o godzinie 17:00. Po ich zakończeniu (ok. 17:40), w Muzeum Regionalnego w Szczecinku zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego.
PIŁA
Podobnie jak w zeszłym roku, członkowie stowarzyszenia Pilscy Patrioci zapraszają mieszkańców do utworzenia "żywego" symbolu Polski Walczącej. Zbiórka o godz. 16.40 na placu koło samolotu przy ul. Okrzei w Pile.
Zaraz po „godzinie W”, odbędzie się koncert piosenki powstańczej, a na najmłodszych czekać będzie stoisko, gdzie będą mieli możliwość wykonania laurki dla żyjących powstańców warszawskich.
DRAWSKO POMORSKIE
O godzinie 16:45, na dziedzińcu przed Centrum Kultury w Drawsku Pomorskim rozpocznie się koncert "nieZAKAZANE PIOSENKI". Mieszkańcy będą mogli zaśpiewać zakazane kiedyś piosenki. We wspólnym śpiewaniu piosenek mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy w szczególny sposób chcieliby oddać hołd uczestnikom powstania warszawskiego. W przygotowanym repertuarze nie zabraknie takich utworów, jak: "Warszawskie dzieci"czy "Sanitariuszka Małgorzatka".
KARLINO
O godz. 20.30 w parku przy ul. Parkowej rozpocznie się seans filmowy "Miasto 44". Ponadto przed Karlińskim Ośrodkiem Kultury zaprezentowana zostanie wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie pn. „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Jest to pierwsza w całości kolorowa wystawa o Powstaniu Warszawskim.
oprac. zn, aj, ar