fot.Przemysław Grabiński/Polskie Radio Koszalin

Rozpoczął się długo oczekiwany remont. Przez najbliższe miesiące siedziba przy ulicy Pocztowej będzie zamknięta.

Jak przekazała Polskiemu Radiu Koszalin dyrektorka placówki Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, zabytkowy budynek, w którym mieści się wałeckie muzeum, jest w fatalnym stanie technicznym. - To pierwszy gruntowny remont budynku od 40 lat. Zaczniemy od piwnicy, która już od kilku lat jest wyłączona z użytkowania. W dalszej części wymieniony zostanie dach i kominy. Chcielibyśmy również dostosować budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dyrektorka muzeum dodała również, że w najbliższym czasie muzeum organizuje sporo wydarzeń plenerowych. Otwarty dla zwiedzających pozostaje też Skansen Fortyfikacyjny Grupa Warowna „Cegielnia” przy ulicy Południowej.

- W tej chwili muzeum jest zamknięte dla zwiedzających, ale zapraszamy na wszystkie plenerowe wydarzenia. W „Cegielni” przygotowaliśmy ciekawą ofertę edukacyjną, która wszystkich zainteresuje - powiedziała Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz.

W najbliższy weekend muzealnicy z Wałcza zapraszają na Festiwal Dwóch Jezior, na który przygotowali swoją strefę i grę miejską. Inne propozycje muzeum dostępne są na stronie internetowej: www.mzw.com.pl oraz w mediach społecznościowych.

Rozpoczęty właśnie remont Muzeum Ziemi Wałeckiej zakończy się w przyszłym roku. Jego koszt to około dwóch milionów złotych. Inwestycja została dofinansowana z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich.

pg/lp

Posłuchaj

Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, dyrektorka Muzeum Ziemi Wałeckiej cz.2 Marlena Jakubczyk-Kurkiewicz, dyrektorka Muzeum Ziemi Wałeckiej cz.1