fot. PAP/Tytus Żmijewski

Na poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem polskiej delegacji na szczyt NATO. - To będzie możliwość wymiany myśli i idei, związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie w Waszyngtonie - zapowiedział.

O zwołaniu na poniedziałek RBN poinformował prezydent Duda w czwartek podczas wizyty w Bydgoszczy. Jak wskazał, posiedzenie Rady z udziałem m.in. członków rządu i liderów poszczególnych klubów parlamentarnych przed szczytem NATO w Waszyngtonie będzie okazją do wymiany myśli dot. kwestii politycznych, które będą poruszane w Waszyngtonie. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9. w Belwederze; rozpocznie je wystąpienie prezydenta.

W zeszłym roku posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się po szczycie NATO w Wilnie; jak wskazywał wtedy prezydent Duda, celem było przedstawienie uczestnikom najważniejszych ustaleń szczytu.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego przed szczytem NATO to niejedyne spotkanie prezydenta Dudy ze stroną rządową przed wylotem do Waszyngtonu. W czwartek w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy prezydent spotkał się z Kosiniakiem-Kamyszem oraz najważniejszymi dowódcami wojskowymi - w tym dowódcą generalnym gen. Markiem Sokołowskim i dowódcą operacyjnym gen. Maciejem Kliszem.

Na tym spotkaniu, jak przekazał w czwartek Duda, omówione były czysto wojskowe aspekty szczytu, podczas gdy na RBN mają być omówione aspekty polityczne. - Postanowiłem o zwołaniu na poniedziałek, na godz. 9 rano, przed naszym wylotem do Waszyngtonu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie będzie możliwość dokładnej wymiany myśli i idei, związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie NATO od strony politycznej - zapowiedział prezydent

Jubileuszowy szczyt NATO w Waszyngtonie w 75. rocznicę powstania Sojuszu odbędzie się w dniach 9-11 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy wszystkich 32 państwo sojuszniczych oraz szereg przywódców z państw zaprzyjaźnionych. Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda, wraz z nim w polskiej delegacji będą również wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Delegacja wraz z trójką liderów wyleci do Waszyngtonu w poniedziałek po południu. Wcześniej w planach jest spotkanie prezydenta z szefami MON i MSZ.

Na szczycie przywódcy NATO omówią szeroki zakres problemów, z którymi boryka się Sojusz i zapewnią, że NATO pozostanie gotowe do reagowania na każde wyzwanie. - Na szczycie w Waszyngtonie po raz kolejny zademonstrujemy jedność i siłę NATO, wspierając Ukrainę i dbając o bezpieczeństwo wszystkich naszych ludzi i wartości - powiedział wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W piątek Stoltenberg zapowiedział, że na szczycie przewidywane jest m.in. kluczowego pakietu wsparcia dla Ukrainy, w tym pomocy w zakresie szkoleń, wsparcia finansowego i wojskowego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

PAP/zn