fot. ESA–L. Bourgeon

Rozwiązania technologiczne wrocławskiej firmy zostaną wdrożone w dwóch kosmicznych misjach - największym polskim satelicie EagleEye oraz w nowej europejskiej rakiecie nośnej Ariane 6.

Już 9 lipca wystartować ma najnowsza rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Ariane 6. W tym strategicznym projekcie swój udział ma wrocławska firma Scanway. Przedsiębiorstwo dostarczyło oparty na dwóch kamerach zestaw optyczny, który będzie rejestrował kluczowe etapy lotu. Ok. 3,5 minuty po starcie kamery nagrają odłączenie głównej owiewki, a po 66 minutach lotu zarejestrują separację wynoszonych na orbitę satelitów.

Zgromadzone dane ESA wykorzysta do optymalizacji przyszłych misji. Co więcej, kamery mogą znaleźć zastosowanie także w innych misjach kosmicznych, np. w identyfikacji śmieci kosmicznych, naprawie i tankowaniu satelitów czy w ocenie zniszczeń urządzeń znajdujących się na orbicie.

W niedługim czasie w kosmos wyniesiony zostanie także największy jak dotąd polski satelita - EagleEye. Na potrzeby tego projektu wrocławska firma opracowała optyczny teleskop, który stanowi centralny element satelity. Instrument ma za zadanie dostarczanie wysokiej rozdzielczości obrazów Ziemi. Umożliwi monitorowanie zmian środowiskowych, analizę zasobów naturalnych i - w razie potrzeby - zapewni wsparcie w zarządzaniu kryzysowym.

Teleskop powstał w dużej mierze dzięki wcześniejszemu doświadczeniu firmy zdobytemu w czasie prac nad misją STAR VIBE. W jej ramach powstał inny satelita obserwujący Ziemię.

PAP/zn