fot. Marcelina Marciniak/Polskie Radio Koszalin

W koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie duże zainteresowanie wyrobieniem paszportu przed wakacyjnymi wyjazdami. Kolejki ustawiają się już od rana.

Przełom czerwca i lipca to okres wzmożonych przygotowań do wakacyjnych podróży, również tych zagranicznych. Anna Leonowicz, kierownik oddziału spraw paszportowych z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie uczula, by kwestii związanych z niezbędnymi do wyjazdu dokumentami nie zostawiać na ostatnią chwilę. - Planując wyjazd wakacyjny warto zerknąć do paszportu i zobaczyć do kiedy i czy w ogóle jest ważny. Niektóre kraje oczekują, że termin ważności naszego dokumentu będzie wynosił 6 czy 7 miesięcy. W związku z tym, aby spełnić swoje marzenia o wakacyjnej przygodzie, warto zajrzeć do tego dokumentu.

Proces wyrobienia paszportu nie jest skomplikowany, wymaga jednak wizyty w punkcie paszportowym. Jak zaznacza Anna Leonowicz, aby przebiegła ona sprawnie, należy pamiętać o spełnieniu trzech warunków: - Najważniejsze, aby zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości i zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Należy również wnieść opłatę paszportową. Numer konta można znaleźć na stronie internetowej, jest też możliwość zapłaty na miejscu.

Dla dzieci do 12. roku życia wniosek można złożyć elektronicznie. W przypadku małoletnich na wydanie paszportu potrzebna jest zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych.

W koszalińskiej delegaturze urzędu wojewódzkiego stanowiska paszportowe będą czynne również w najbliższą sobotę, od 8.00 do 15.00. Biuro paszportowe działa także w Kołobrzegu.

mm/zn

Posłuchaj

materiał Marceliny Marciniak