fot. Mateusz Sienkiewicz/Polskie Radio Koszalin

Nadleśnictwo Lipka w Wielkopolsce od dziesięciu lat prowadzi transmisję on-line z gniazda rybołowów, jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych żyjących w Polsce. Obejrzało ją już milion użytkowników.

Szacuje się, że w naszym kraju żyje kilkadziesiąt par rybołowów, które - jak sama nazwa wskazuje - żywią się wyłącznie rybami. Transmisja w sieci pozwoliła m.in. ustalić, jakie zwyczaje mają te ptaki.

- Wiemy już szczegółowo co jedzą. Lubią liny, płocie, okonie i szczupaki. Oglądając transmisje z innych krajów, dowiedzieliśmy się, że np. w Ameryce preferują flądry, a nawet rekiny czy krokodyle. Wiemy też jak często przylatują do gniazda. Zaobserwowaliśmy, że u nas zazwyczaj składają trzy jaja i w większości przypadków odchowują młode - powiedziała Dominika Nadolna z Nadleśnictwa Lipka.

Codziennie, transmisję z gniazda rybołowów śledzi kilkaset użytkowników, którzy żywo komentują to, co dzieje się z drapieżnikami. - Ludzie bardzo emocjonalnie reagują na to, co dzieje się w gnieździe. Te osoby, które śledzą losy ptaków i chcą, aby były one szczęśliwe i żeby nic im się nie stało - przyznał Piotr Starosta, który jest jednym z moderatorów transmisji.

Serial przyrodniczy, z gniazda rybołowów, można oglądać na stronie Nadleśnictwa Lipka oraz na youtube'owym kanale „Rybołowy online”.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Mateusza Sienkiewicza.

ms/aj

fot. Mateusz Sienkiewicz/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza Piotr Starosta, moderator transmisji Dominika Nadolna z Nadleśnictwa Lipka