fot. pixabay

W tym roku sezon na zbieranie grzybów rozpoczął się szybciej niż zwykle - powiedziała PAP pracownik Wydziału Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Małgorzata Czyżewska.

Grzyby obecne są w lesie przez cały rok. Jednak, jak powiedziała PAP pracownik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, inaczej wygląda sytuacja w przypadku ich owocników, których zbieranie niektórzy traktują jako rodzaj „sportu narodowego”.

- W tym roku, ze względu na mocne przyspieszenie rozwoju wszystkich elementów przyrodniczych sezon na grzyby rozpoczął się już w połowie maja. Już były informacje, że spotykane są pieprzniki jadalne (kurki - PAP). Po ostatnich burzach, które przeszły przez Polskę i po kolejnych ciepłych nocach pojawią się borowiki szlachetne, borowiki sosnowe i koźlarze pomarańczowożółte - zaznaczyła ekspertka.

Obecnie występujące warunki w lasach są idealnymi dla owocnikowania grzybów, które lubią ciepło i wilgoć. Oczywiście wszystko jest uzależnione od lokalizacji w Polsce i dobowych sum opadów.

Pracownik Wydziału Ochrony zaznaczyła, że grzybów nie można zbierać w rezerwatach przyrody.

PAP/aj