fot. Radosław Zmudziński/Polskie Radio Koszalin

O tym, jak można pozyskać dofinansowanie na m.in. wymianę ogrzewania i edukację ekologiczną, rozmawiali w poniedziałek w koszalińskiej Hali Widowiskowo-Sportowej przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie z ponad 200 samorządowcami, naukowcami i przedsiębiorcami.

Prezes szczecińskiego funduszu Waldemar Miśko przypomniał, że o wsparcie finansowe można ubiegać się m.in. w ramach popularnego programu Czyste Powietrze. Przekazał, że od 2018 roku, kiedy program wprowadzono w życie, w woj. zachodniopomorskim skorzystało z niego ponad 19 tys. beneficjentów. - Zakresy prac w ramach programu są różne, w niektórych przypadkach jest to tylko wymiana źródeł ciepła, a w innych również termomodernizacja czy fotowoltaika.

Z programów prowadzonych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej korzystają różne instytucje, m.in. szkoły i samorządy. Wśród nich jest Starostwo Powiatowe w Koszalinie, które pozyskało pieniądze na m.in. edukację ekologiczną, ochronę przyrody czy budowę kolektorów słonecznych. - I w tym kierunku będziemy dalej się rozwijać – zapewniła Anna Chmielińska-Bernacka ze starostwa.

Dawid Tokarczyk z Urzędu Gminy i Miasta w Sianowie zwrócił uwagę na popularność organizowanych przez fundusz spotkań: - Jest bardzo duże zainteresowanie ze strony samorządów, szkół i innych instytucji, które dowiadują się wiele o tym, z jakich źródeł i z jakich programów można uzyskać dofinansowanie.

Szczegółowe informacje o programach proekologicznych można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a także bezpośrednio w biurach funduszu w Szczecinie, Koszalinie czy Szczecinku.

rz/zn

Posłuchaj

Dawid Tokarczyk, Urząd Gminy i Miasta w Sianowie Anna Chmielińska-Bernacka, Starostwo Powiatowe w Koszalinie Waldemar Miśko, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie