fot. ZKM Wałcz

Zakupione przez miasto pojazdy dotarły do zajezdni Zakładu Komunikacji Miejskiej. Już w przyszłym tygodniu pasażerowie będą mogli z nich skorzystać. Przygotowana jest również infrastruktura w bazie wałeckiego ZKM-u.

Jak przekazał Maciej Żebrowski, wszystko jest prawie gotowe: - Autobusy są przygotowane do wyjazdu pod względem technicznym, pozostały tylko kwestie formalne, ale na nie potrzebujemy dosłownie kilku dni. W przyszłym tygodniu mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowymi pojazdami.

Burmistrz Wałcza zapewnił, że jeszcze w tym roku mają zostać wprowadzone zmiany w rozkładach jazdy i układzie komunikacji publicznej. - To będzie odpowiedź na głosy mieszkańców - powiedział Maciej Żebrowski. - Zależy mi na częstotliwości przejazdów i optymalizacji połączeń, skróceniu ich tak, aby pasażer dojechał do celu bez konieczności objeżdżania całego miasta - dodał. 

Od 1 kwietnia przejazdy autobusami komunikacji miejskiej w Wałczu są bezpłatne dla wszystkich pasażerów. Maciej Żebrowski poinformował, że statystyki Zakładu Komunikacji Miejskiej pokazują, że to była bardzo dobra decyzja. - Od kiedy komunikacja miejska w Wałczu jest bezpłatna, wzrosła liczba przewożonych pasażerów. Mam nadzieję, że to efekt długofalowy i przyniesie nam wszystkim korzyści.

Zakup ośmiu autobusów elektrycznych, które za kilka dni mają wyjechać na wałeckie ulice, wraz ze stacjami ładowania pojazdów, to koszt około 19 milionów złotych, z czego 15 milionów stanowiło dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Zielony Transport Publiczny”.

pg/lp

Posłuchaj

Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza cz.3 Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza cz.2 Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza cz.1