fot. PAP/EPA/ZOLTAN MATHE

Wśród krajów NATO istnieje szerokie porozumienie w sprawie potrzeby udzielenia wsparcia militarnego Ukrainie - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.

Oczekuje się, że na spotkaniu ministrowie zaakceptują plan, dzięki któremu NATO przejmie koordynacje wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Stoltenberg przekazał, że nadal trwają prace nad osiągnięciem porozumienia w sprawie „długoterminowego zobowiązania finansowego dla Ukrainy”, co ma być bezpośrednio powiązane z koordynacją dostaw broni.

Dodał, że celem NATO jest w tym kontekście ograniczenie opóźnień w udzielaniu pomocy Ukrainie. Jego zdaniem te opóźnienia pozwoliły Rosji na ofensywę i zajęcie kolejnych obszarów Ukrainy.

- Ukraina potrzebuje przewidywalności, długoterminowego zobowiązania i większej odpowiedzialności - podkreślił Stoltenberg.

Norweg przekazał też, że członkowie NATO są gotowi podjąć bardziej zdecydowane działania przeciwko rosyjskim szpiegom w krajach Sojuszu w odpowiedzi na kampanię wrogich działań Moskwy, która obejmuje akty sabotażu i cyberataków.

- Widzieliśmy kilka przykładów sabotażu, prób podpaleń, cyberataków i dezinformacji - powiedział Stoltenberg dziennikarzom, dodając, że ministrowie obrony „zajmą się rosyjską kampanią wrogich działań przeciwko sojusznikom w NATO”.

Poinformował też, że ministrowie omówią opcje reakcji NATO, w tym ochronę krytycznej infrastruktury cybernetycznej, a także „ściślejsze ograniczenia dotyczące rosyjskiego personelu wywiadowczego w całym Sojuszu”.

W Brukseli rozpoczęło się w czwartek dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym szefowie resortów zajmą się przygotowaniami do zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Waszyngtonie.

Sojusznicy mają m.in. dyskutować na temat nowego zobowiązania dotyczącego inwestycji obronnych - Defence Industrial Pledge, które przywódcy mają zatwierdzić w stolicy USA.

W swoim pierwotnym zobowiązaniu na szczycie w Walii w 2014 roku członkowie NATO zobowiązali się do inwestowania 2 proc. swojego PKB w obronność. Jednak inwazja Rosji na Ukrainę zwiększyła potrzebę wzmacniania zdolności defensywnych państw członkowskich poprzez inwestycje, a także wytworzyła nowe potrzeby związane z zaopatrywanie Ukrainy w broń.

Zdaniem Stoltenberga, nowe zobowiązanie umożliwi zwiększenie produkcji zbrojeniowej i wysłanie „długoterminowego sygnału popytu dla przemysłu”.

W Brukseli odbędzie się także posiedzenie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Będzie to 23. takie spotkanie od czasu utworzenia jej przez ministra obrony USA Lloyda J. Austina w kwietniu 2022 r.

Sam Austin będzie przewodniczył posiedzeniu, w którym wezmą udział ministrowie obrony i wysocy rangą wojskowi z prawie 50 krajów. Celem jest omówienie sytuacji na Ukrainie i ciągłe wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej w celu zapewnienia narodowi ukraińskiemu środków niezbędnych do obrony przed rosyjską inwazją.

PAP/aś