fot. ZUS
Prawie 745 tys. osób korzysta z mLegitymacji, czyli elektronicznej wersji legitymacji emeryta lub rencisty – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 2023 r. świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, dodając ją w aplikacji mObywatel.

MLegitymację ZUS wystawia automatycznie wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty, bez składania wniosku czy też wizyty w ZUS. "Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg. Z tej możliwości skorzystało już prawie 745 tys. świadczeniobiorców ZUS w całym kraju" - przekazał w środowym komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodał, że elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Jeśli emeryt nie używał wcześniej cyfrowego portfela z dokumentami, to może pobrać aplikację ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać "legitymacja emeryta-rencisty". Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. ZUS zaznaczył, że jeśli wcześniej nie dodano w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw należy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć "Dowód osobisty", a następnie dodać "Legitymację emeryta-rencisty".

ZUS podkreślił, że mlegitymacja w telefonie jest bardzo wygodna. Dzięki zainstalowaniu jej na swoim urządzeniu świadczeniobiorca ZUS może w szybki i bezpieczny sposób potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, które mu przysługują (np. zniżek do biletów). Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 r. miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

PAP/ar