fot. archiwum prywatne

Tuż przed Dniem Dziecka gościem porannego „Studia Bałtyk” był psycholog i psychoterapeuta, pracownik Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku Maciej Maraszkiewicz. W rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem mówił o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Powiedział też, co byłoby najlepszym prezentem dla naszych pociech z okazji ich jutrzejszego święta.

Maciej Maraszkiewicz przyznał, że liczba dzieci i młodzieży, które przychodzą do terapeutów po wsparcie psychologiczne z roku na rok jest większa, ale to nie oznacza, że w przeszłości młodych osób w złej kondycji psychicznej nie było. - Dziś coraz więcej rodziców wie, że zdrowie psychiczne ich dzieci jest bardzo ważne. Więc z jednej strony mamy te smutne statystyki, z drugiej coraz większą świadomość w tym obszarze osób dorosłych - dodał.

Zaznaczył, że zachowania dzieci, które mogą niepokoić dorosłych, m.in. uciekanie w świat wirtualny, często spowodowane są poważnymi problemami np. z dużym lękiem przed nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Dlatego tak ważne jest, byśmy uczyli dzieci, m.in. tego, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. - Zawsze mówię młodym ludziom: „Nie da się uniknąć życia”. Łatwiej zamknąć się w pokoju, ale wtedy trzeba zadać sobie pytanie, co przez to zyskujemy, a co tracimy - dodał.

Na pytanie o najlepszy prezent dla naszych pociech z okazji ich jutrzejszego święta Maciej Maraszkiewicz odpowiedział: - To wspólnie spędzony czas. I może w tym dniu naprawdę posłuchajmy, co dzieci mają nam do powiedzenia.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Informacje o bezpłatnej infolinii dla dzieci i młodzieży potrzebującej wsparcia psychologicznego dostępne są pod linkiem https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Maciej Maraszkiewicz