fot. PAP/Lech Szymański

Polski obywatel skazany w Kongo na dożywocie został uwolniony i przebywa w polskim konsulacie w Brukseli - dowiedziała się we wtorek nieoficjalnie PAP.

Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał we wtorek, że niesłusznie skazany w Kongo Polak jest już bezpieczny w Europie. - Całe państwo polskie działało wspólnie na rzecz pana uwolnienia - powiedział w rozmowie telefonicznej z uwolnionym Polakiem szef polskiej dyplomacji.

„Zatrzymany w Demokratycznej Republice Konga i niesłusznie skazany Polak, pan Mariusz Majewski, jest już bezpieczny w Europie. Dziś rano w końcu mogliśmy porozmawiać” - napisał na platformie X Sikorski.

Do wpisu dołączył krótkie nagranie rozmowy telefonicznej. - Bardzo się cieszę, że mogę z panem rozmawiać, witam z powrotem w Europie, swoje pan przeszedł. Chcę, żeby pan wiedział, że całe państwo polskie działało wspólnie na rzecz pana uwolnienia, także bardzo się cieszę z tego, że akcja odniosła sukces - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna przekazał PAP, że akcja uwolnienia polskiego obywatela została przeprowadzona przy współpracy MSZ i prezydenta Andrzeja Dudy.

Polski obywatel został oskarżony w Kongo o szpiegostwo. W ostatni czwartek został skazany na dożywotnie więzienie. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, Polak przyleciał we wtorek do Brukseli, gdzie przebywa w polskim konsulacie.

PAP/aś