fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin

„Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego w 1897 roku” - to tytuł nowej wystawy fotograficznej, którą można oglądać w kompleksie Milenium w Kołobrzegu.

Wystawa powstała w oparciu o diariusz, opisujący dwudziestodniową przejażdżkę rowerową ojca i syna. - Ten dokument jest kapitalną prezentacją tego, jak wyglądały ziemie polskie w tamtym okresie. Wyprawa była rodzajem lekcji historii prowadzonej przez ojca, który prosił swego syna, by ten w czasie podróży pisał dziennik - zwrócił uwagę profesor Robert Gawkowski z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Kustosz wystawy Piotr Banasiak podkreślił natomiast, że dzięki inicjatywie, możemy poznać historię miejscowości, przez które przejeżdżali mężczyźni. - Wystawa zawiera zarówno cytaty z dziennika prowadzonego przez chłopca, jak i ikonografie, które pozyskaliśmy dzięki współpracy z regionalnymi muzeami - przekazał Banasiak.

Wystawie, na którą wstęp jest bezpłatny, towarzyszy promocja książki historycznej „511 wiorst na rowerze” wydana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

mw/aś

fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

prof. Robert Gawkowski z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie kustosz wystawy Piotr Banasiak