Jedyny w Polsce, jeden z czterech na świecie karabin przeciwpancerny PTR Szołochowa trafił do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. W odrestaurowanie broni włączyła się m.in. Politechnika Koszalińska, gdzie w Centrum Druku 3D zrekonstruowano kolbę karabinu.

Broń ta, jak wyjaśnia Zbigniew Izraelski z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun, powstała tuż po agresji Niemiec na Związek Sowiecki: - Początek wojny między Niemcami a Związkiem Radzieckim wykazał, że Rosjanie nie mają broni przeciwpancernej. Szukano więc szybkiego rozwiązania i zaproponowano przebudowanie niemieckiego karabinu przeciwpancernego M1918 na inny kaliber, dodanie hamulca wylotowego i pewnych elementów, które ułatwiałyby strzelanie.

Izraelski podał, że problemy z wytwarzaniem karabinu, m.in. konieczność przenoszenia zakładów, spowodowały, że produkcja trwała tylko dwa miesiące. Z kolei dr Wojciech Grobelski, adiunkt Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie wyjaśnił skąd ta broń znalazła się w Koszalinie: - Została zdobyta i przejęta przez Niemców. Trafiła do Koszalina, ponieważ w naszym mieście w tamtym czasie funkcjonowały ośrodki zapasowe szkolące rekrutów. Broń zdobyczna w pierwszej kolejności trafiała do takich miejsc.

Egzemplarz, który trafił do muzeum, został odnaleziony w czasie prac ziemnych na terenie Ósmego Pułku Przeciwlotniczego w 2018 roku. - Natrafiono wtedy na dużą ilość militariów, głównie broni ręcznej. Były to destrukty karabinów. Spod wielkiej ilości gliny i ziemi wyłonił się dobrze zachowany karabin przeciwpancerny. Okazało się, że jest on unikatowy, bo to jeden z czterech znanych na świecie karabin przeciwpancerny PTR Szołochowa.

W odrestaurowanie broni włączyła się m.in. Politechnika Koszalińska, gdzie w Centrum Druku 3D zrekonstruowano kolbę karabinu. Dr hab. Tomasz Królikowski prorektor ds. studenckich PK wyjaśnił, że kolbę do eksponatu wykonano na podstawie historycznych zdjęć: - Żaden egzemplarz tej broni nie był dostępny, bo jedyne są w Rosji. Takie wyzwania są najciekawsze dla inżynierów, kiedy ze zdjęć czy z opisów mamy wykonać dane urządzenie.

Oficjalna prezentacja nowego eksponatu połączona była z sesją popularnonaukową „Rozwój ręcznej broni przeciwpancernej”. Szerszą relację w wydarzenia zamieścimy w sobotniej audycji „Detektywi Historii”.

kk/aś

fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin
fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin
fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

Dr hab. Tomasz Królikowski prorektor ds. studenckich PK dr Wojciech Grobelski, adiunkt Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, cz. 1 dr Wojciech Grobelski, adiunkt Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, cz. 2 Zbigniew Izraelski z Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Perun