fot. Krzysztof Klinkosz/prk24

Pod koszalińskim Pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego złożono kwiaty, odbył się apel pamięci i zabrzmiała salwa honorowa.

Prezydent Koszalina, Piotr Jedliński przypomniał, że zamordowanie około 22 tysięcy polskich jeńców było elementem likwidacji niepodległej Polski. - Katyń i wymordowanie polskiej elity to kluczowy element planu zniszczenia polskiego narodu - powiedział prezydent. - Przez lata nie można było o tej zbrodni mówić, a kłamstwo katyńskie stało się kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Wśród obecnych na uroczystości była młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie, która podkreślała, że należy podtrzymywać pamięć modzie w Katyniu. - Każdy powinien wiedzieć, co się tam stało, bo to część naszej historii - zaznaczali uczniowie.

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS. Od 2008 roku 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

kk/zas

Posłuchaj

uczestnicy uroczystości Piotr Jedliński, prezydent Koszalina