fot. pixabay.com

43 procent Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę - wynika z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce w ubiegłym roku. To wzrost o 9 punktów procentowych i jednocześnie najwyższy poziom od 10 lat.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski przekazał, że wzrost czytelnictwa dotyczy przede wszystkim osób, które wcześniej nie sięgnęły po nawet jedną książkę.- To oznacza, że różne działania podejmowane przez biblioteki, organizacje, media, czy wydawców przynoszą efekty - zaznaczył.

Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25-39 lat: - W zeszłym roku biblioteki publiczne otworzyły się w soboty, co pozwoliło mężczyznom aktywnym zawodowo odwiedzić placówkę i wypożyczyć książki. Tu zanotowano najwyższy wzrost - z 4 proc. do ponad 8 proc.

Tomasz Makowski powiedział, że w 2023 roku wśród najpoczytniejszych w Polsce książek były kryminały, literatura obyczajowa, romanse oraz poradniki: - Pierwsza piątka autorów ułożyła się ciekawie, bo mamy Remigiusza Mroza, Stephena Kinga, Henryka Sienkiewicza, Harlana Cobena i Katarzynę Bondę - przekazał i podkreślił, że wśród najpoczytniejszych autorów i autorek połowę stanowią Polacy.

Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe. Są to: multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy i wpisy influencerów rekomendujące książki i czytanie.

IAR/zn

Posłuchaj

Tomasz Makowski o najpopularniejszych autorach
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Tomasz Makowski o bibliotekach
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Tomasz Makowski o wzroście czytelnictwa
  • 00:00:00 | 00:00:00
::