fot.PAP/J.Bednarczyk

Stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 roku, ponad 26 lat. Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. 19 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku zmarł święty Jan Paweł II. Papież z kraju zza „żelaznej kurtyny”, który doświadczył dwóch systemów totalitarnych: nazizmu oraz komunizmu.

Jak podkreśla proboszcz archikatedry warszawskiej ksiądz Bogdan Bartołd Jan Paweł II nauczał jak zagospodarować odzyskaną wolność. Podczas drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 roku papież mówił, że nie da się jej budować bez dekalogu: - Te dziesięć słów Boga zostały skierowane do nas, aby być drogowskazem w budowie fundamentów naszej ojczyzny.

Wiele troski i uwagi Jan Paweł II poświęcał życiu i rodzinie. Mówił, że pragnie być papieżem życia i rodziny. Gdy 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra został ranny i cudem uniknął śmierci, powiedział, że swe cierpienie ofiarował za rodzinę.

Pogrzeb Jan Pawła II odbył się w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku. Mszy koncelebrowanej przez kardynałów i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny kardynał Joseph Ratzinger. W 2011 roku już jako papież dokonał jego beatyfikacji. Natomiast w 2014 roku Jan Paweł II został kanonizowany przez papieża Franciszka.

IAR/lp

Posłuchaj

proboszcz archikatedry warszawskiej ksiądz - Bogdan Bartołd