Prorektor ds. kadr i rozwoju UAM prof. Tadeusz Wallas zaznaczył, że dostęp do prosektorium to jeden z podstawowych wymogów w staraniach o uruchomienie tego kierunku na uczelni w Pile: - Jestem bardzo wdzięczny władzom miasta za udostępnienie tego obiektu.
Profesor Tadeusz Wallas podkreślił, że uczelnia od kilku miesięcy intensywnie przygotowuje się do złożenia odpowiedniego wniosku do ministerstwa: - Większość wymogów została już spełniona. Mamy już m.in. niezbędną kadrę.
Przy tworzeniu kierunku lekarskiego w Pile UAM współpracuje także z Akademią Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica. Ta uczelnia już dysponuje w Pile Centrum Symulacji Medycznych dla studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, w tym “symulacyjnym” Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i własną karetką.
Pełniąca funkcję prezydenta Piły Beata Dudzińska zaznacza, że rozwój Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile ma też ogromne znaczenie dla miasta: - Jakiś czas temu uzgodniliśmy, że będziemy razem z uczelnią czuwać nad tym, aby powstał w mieście kierunek lekarski.
Wkrótce Uniwersytet im. Adama Mickiewicza złoży w ministerstwie wniosek o uruchomienie w Pile kierunku lekarskiego. Wniosek ten będzie musiała zaopiniować Polska Komisja Akredytacyjna. Od tej opinii uzależniona będzie ostateczna decyzja ministra.
pg/mt