fot. Przemysław Grabiński/Polskie Radio Koszalin

Koniec z biletami i mandatami za jazdę „na gapę”. Od 1 kwietnia przejazdy autobusami komunikacji miejskiej w Wałczu będą bezpłatne.

Taką decyzję - po projekcie uchwały burmistrza - podjęli miejscy radni. Przejazdy będą bezpłatne dla wszystkich, także dla turystów i przyjezdnych.

Prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Wałczu Marek Wiza przekazał, że bezpłatna komunikacja na terenie miasta ma doprowadzić do wzrostu liczby przewożonych pasażerów o około 300 procent.

Bezpłatne przejazdy dla pasażerów oznaczają, że do kasy ZKM trzeba będzie dopłacać więcej z budżetu miasta. Jak tłumaczył Marek Wiza - z wyliczeń wynika wprost, że nie będzie to duże obciążenie dla samorządu.

- W skali roku uzyskano przychód ze sprzedaży biletów w wysokości ok. 250 tys. zł, z czego na produkcję, kontrolę i dystrybucję wydano ponad 60 tys. zł. Miesięczny zysk ZKM to ok. 16,5 tys. zł. I o takim poziomie dofinansowania przez miasto mówimy - poinformował prezes Marek Wiza.

Komunikacja publiczna w Wałczu ma być nie tylko bezpłatna, ale i bardziej przyjazna, i dostosowana do potrzeb pasażerów. Za kilka miesięcy zostaną opracowane nowe trasy i rozkłady jazdy autobusów. - Zależy nam na optymalizacji połączeń, skróceniu ich tak, aby pasażer dojechał do celu w jak najkrótszym czasie, bez konieczności objeżdżania całego miasta - mówił prezes Marek Wiza.

Wprowadzona zmiana ma sprawić, że mieszkańcy z samochodów przesiądą się do komunikacji publicznej.

Za przejazd autobusami ZKM w Wałczu nie trzeba będzie płacić tylko na trasach miejskich. Kursy podmiejskie - realizowane na mocy umowy z gminą wiejską Wałcz - pozostają płatne.

Wałecki ZKM czeka też na dostawę nowych autobusów elektrycznych. Pierwsze takie pojazdy powinny dotrzeć do Wałcza najpóźniej na początku maja.

pg/aś

Posłuchaj

prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Wałczu Marek Wiza, cz. 2 prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Wałczu Marek Wiza, cz. 3 prezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Wałczu Marek Wiza, cz. 1