fot. źródło: https://ksp.policja.gov.pl

Przed Wielkanocą policjanci apelują o rozsądek w czasie świątecznych podróży i odpowiednie przygotowanie do wyjazdów.

Nadkomisarz Monika Kosiec z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie przekazała, że ruch zarówno samochodów, jak i pieszych w tym okresie jest wzmożony. - Na ulice, prócz aut, wyjeżdżają motocykliści, rowerzyści czy osoby przemieszczające się hulajnogami. Zwracajmy uwagę na wszystkich uczestników - apelowała nadkom. Kosiec.

Rzecznik koszalińskiej policji przypomniała o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze i zwróciła uwagę na fakt, że jeśli sami czujemy się wypoczęci i dobrze oceniamy swoje umiejętności, nie oznacza to, że na drodze nie spotkamy młodych kierowców lub osób, które w czasie jazdy mogą zasłabnąć. - Ważne jest, by zachować odpowiednią prędkość i dzięki temu, dać sobie możliwość reakcji w niebezpiecznej sytuacji - mówiła nadkom. Kosiec i dodała, by przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny auta.

Monika Kosiec apelowała, aby w przypadku jakiegokolwiek niebezpiecznego zdarzenia drogowego, zatrzymać się, udzielić pomocy i wezwać służby ratunkowe.

Powinniśmy także - zdaniem policjantów - zadbać o nasze mieszkania na czas nieobecności. - Jeśli zostawiamy lokal, poinformujmy o tym sąsiadów, aby zwrócili uwagę, czy ktoś pod nasz dom nie podjeżdża lub w pobliżu nie kręcą się nieznane osoby. Przed wyjazdem pozamykajmy okna i uruchommy alarm.

Nadinspektor Monika Kosiec zaznaczyła także, by w czasie celebrowania Lanego Poniedziałku zachować zdrowy rozsądek. Jak mówiła - samo polewanie wodą nie jest czymś karalnym, dopóki komuś nie stanie się krzywda. - Można spodziewać się mandatu w sytuacji, gdy dojdzie do zalania wodą telefonu komórkowego lub jeśli zniszczeniu ulegną jakieś wartościowe przedmioty.

Od dziś do wtorku na polskich drogach trwać będzie policyjna akcja „Bezpieczny weekend Wielkanoc”.

kk/aś

Posłuchaj

nadkomisarz Monika Kosiec z KMP w Koszalinie, cz. 5 nadkomisarz Monika Kosiec z KMP w Koszalinie, cz. 4 nadkomisarz Monika Kosiec z KMP w Koszalinie, cz. 3 nadkomisarz Monika Kosiec z KMP w Koszalinie, cz. 1 nadkomisarz Monika Kosiec z KMP w Koszalinie, cz. 2