fot. Arkadiusz Wilman/Polskie Radio Koszalin

W koszalińskiej katedrze odprawiona została Msza krzyżma. W tym dniu w Kościele wspomina się ustanowienie sakramentu kapłaństwa.

W katedrze Mszę świętą koncelebrowali wszyscy biskupi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz ponad stu księży i zakonników. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. W homilii hierarcha zwrócił uwagę na konieczność stałego nawracania się samych duchownych.

- Nie można nieść dobrej nowiny ubogim, samemu takim będąc, ignorując ubóstwo, nie pracując nad nim i nie odkrywając najpierw w sobie daru dobrej nowiny - mówił bp Zbigniew Zieliński. - Tyle można innym dać, ile się samemu ma. I nie chodzi tylko o to, co zmieści nasz umysł i serce, ale o to, co przez nas przepływa z nieba - zaznaczył bp Zieliński.

Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem, odnawiali przyrzeczenia kapłańskie i świętowali jubileusze posługi, a wierni zgromadzeni w koszalińskiej katedrze wyrażali swoją wdzięczność za ich obecność.

W Kościele katolickim przedpołudniową mszą krzyżma kończy się trwający 40 dni Wielki Post. W jej trakcie odbywa się poświęcenie olejów, które są wykorzystywane przy sprawowaniu sakramentów oraz przy innych okazjach.

Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Obchody Świętego Triduum Paschalnego.

aw/aś

Posłuchaj

wierni biorący udział w uroczystości biskup Zbigniew Zieliński