fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot.
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
Wydarzenie w Gryfinie to największy z festiwali o szeroko pojętej tematyce podróżniczej i reporterskiej w Polsce. Do przygranicznej miejscowości przyjedzie kilkudziesięciu prelegentów, reportażystów, artystów i miłośników wędrówek, aby na festiwalowych scenach opowiadać o świecie.

Dyrektorka Gryfińskiego Domu Kultury Monika Drabik zaznaczyła, że tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa. Po 18 latach nastąpiła zmiana dyrektora artystycznego wydarzenia. Został nim Mateusz Woźniakowski: - Cieszę się, że przyjechał do nas również Przemek Lewandowski, który przez poprzednie lata tworzył ten festiwal. Mam nadzieję, że dalej będziemy szli w takim kierunku, jak do tej pory.

W programie tegorocznego „Włóczykija” przewidziano około 60 wydarzeń. Oprócz prezentacji podróżniczych odbędzie się wiele imprez towarzyszących. Nowy dyrektor festiwalu zwrócił uwagę, że impreza nie jest dedykowana tylko pasjonatom podróży: - Przez te 5 dni nie zabraknie m.in. koncertów oraz zagadnień związanych z kulinariami. Chcemy pokazać jak najwięcej tematów z całego świata.

„Włóczykija” odwiedzi m.in. Robert Maciąg, Mikael Lypiński, Stasia Budzisz, Tomasz Owsiany i wielu innych. Na festiwalowej scenie zagrają „Chrust”, „Dubska” oraz „Hey Hato”. Festiwal potrwa do niedzieli.

Organizatorem wydarzenia jest Gryfiński Dom Kultury, a patronat nad imprezą sprawuje Polskie Radio Koszalin. Program festiwalu dostępny jest na stronie: https://wloczykij.com/18/.

Od czwartku na naszej antenie Jarosław Rochowicz relacjonuje wydarzenie oraz rozmawia z uczestnikami festiwalu. - Do Gryfina przyjechali zarówno młodsi podróżnicy, po raz pierwszy uczestniczący w festiwalu, jak i stali bywalcy. Jest fantastyczny klimat, świetni wolontariusze i mnóstwo prelegentów - mówił dziennikarz Polskiego Radia Koszalin.

Zuzanna Wójcińska - podróżniczka, prelegentka na Festiwalu „Włóczykij”

fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Zuzia Wójcińska jest jedną z prelegentek na festiwalu „Włóczykij”. Podróżniczka przedstawi w piątek prezentacją zatytułowaną „Amazonia - moja droga do serca selwy”. - W Amazonii po raz pierwszy znalazłam się przypadkiem, podczas podróży do Peru. Uznałam jednak, że to mi nie wystarcza i wróciłam tam jakiś czas później, tym razem na dłużej. Podczas prezentacji opowiem m.in. o moim życiu wśród tamtejszej społeczności, a także poruszę temat jednej z lokalnych grup etnicznych - Shipibo - wyjaśniła.

Zuzanna Wójcińska

Mateusz Woźniakowski - dyrektor artystyczny Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”

fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Mateusz Woźniakowski zaznaczył na naszej antenie, że program festiwalu jest wypełniony po brzegi: - Pracowaliśmy nad nim od 5 miesięcy. Wystąpi mnóstwo prelegentów, w tym Jerzy Arsoba, który połączy się z nami z Tajwanu.

Dyrektor artystyczny „Włóczykija” zachęcał do odwiedzenia Gryfińskiego Domu Kultury, choć - jak przyznał - biletów na festiwal gwałtownie ubywa.

Mateusz Woźniakowski

Wojciech Skrzypczak - uczestnik Festiwalu „Włóczykij”

- O podróżach można słuchać podcastów, czytać książki i blogi, ale tutaj można o nich posłuchać spotykając się twarzą w twarz z podróżnikami. Moim zdaniem, właśnie tak należy konsumować informacje podróżnicze - powiedział na naszej antenie Wojciech Skrzypczak.

Dodał, że ceni sobie prezentacje, które przedstawiają miejsca z różnych, także tych mniej korzystnych, perspektyw. - Opowieści zawierające różne odsłony i wszystkie odcienie szarości miejsca, regionu itp., są według mnie najbardziej wartościowe - zaznaczył.

Wojciech Skrzypczak

Wojciech Jachowski - prelegent, autor prezentacji „Dokąd prowadzi plandeka ogrodowa”

Wojciech Jachowski wyjaśnił, co oznacza tytuł jego prezentacji: - Mogę zdradzić, że ta tytułowa plandeka jest jednym z elementów, które uznaję za początek mojej wędrówki. Ona zaprowadziła mnie bardzo daleko, choć ta przygoda wciąż trwa.

Jachowski podróżuje głównie po Polsce, choć przyznaje, że sam tej wędrówki „podróżą” nie nazywa. - Jest to raczej przeżywanie codzienności, powrót do tego co pierwotne. Odwiedzam głównie bardzo małe miejsca, jestem „polskim powsinogą” - wyjaśnił.

Wojciech Jachowski

Posłuchaj

dyrektor artystyczny „Włóczykija” Mateusz Woźniakowski dyrektorka Gryfińskiego Domu Kultury Monika Drabik