fot. pixabay.com
79% dzieci przynajmniej raz doświadczyło przemocy lub zaniedbania. Doświadczanie przemocy jest jednym z największych zagrożeń rozwoju i bezpieczeństwa młodych ludzi. Dzieci, które doświadczają przemocy, potrzebują profesjonalnego wsparcia.

I tu dobra informacja - dziś zaczynają obowiązywać standardy ochrony małoletnich w ramach "ustawy kamilkowej". Co to oznacza dla organizacji i firm pracujących z dziećmi? Co to oznacza przede wszystkim dla szkół i dyrektorów tych placówek?

Bo właśnie szkoły pełnią ważną rolę w ochronie dzieci przed przemocą. Czy w takim razie nowe przepisy coś zmienią w funkcjonowaniu tych placówek w tej dziedzinie? O rozmowę na ten temat Joanna Lejtan poprosiła Dorotę Jędrak, dyrektorkę Sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Koszalinie.

materiał Joanny Lejtan

Miejmy nadzieję, że dyrektorom szkół ustawa Kamilka nie narzuci tylko kolejnych dokumentów do wypełnienia i nie spowoduje że znowu zapomnimy o dzieciach. Sprawę komentuje Zenon Decyk, dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie.

materiał Renaty Pacholczyk - cz. 2
materiał Renaty Pacholczyk - cz. 1

Zadaniem poradni psychologiczno-pedagogicznych jest wspieranie dzieci z różnymi trudnościami, które pojawiają się we wczesnym okresie życia lub występują dopiero w okresie nastoletnim oraz diagnozowanie tych trudności. Zdaniem specjalistów z poradni, nowelizacja przepisów mających na celu zapewnienie ochrony małoletnim niewiele zmieni w pracy samej poradni, ale ogólnie poprawi poruszanie się w zakresie przepisów mówiących o ochronie dzieci przed przemocą.

Do Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Koszalinie wybrała się Anna winnicka.

materiał Anny Winnickiej