fot. fb.com/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

W Kamieniu Pomorskim przy ul. Okrzei odkryto złoty dukat datowany na 1777 rok. Moneta została wybita na terenie Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich.

- Przeszukiwaliśmy ziemię wykrywaczami i w pewnym momencie pojawił się intensywny sygnał. Towarzyszą nam bardzo duże emocje w związku z jej znalezieniem, bo jest to wielkie odkrycie - powiedział w rozmowie z PAP Maciej Ruzik ze Stowarzyszenia Eksploracyjnego im. św. Korduli, który znalazł monetę.

Poszukiwania prowadzone były w miejscu, gdzie do XVI wieku znajdował się najstarszy na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego klasztor Dominikanów. - Można powiedzieć, że ta moneta to jest unikat, pierwszy tego typu egzemplarz. Pochodzi ona z Niderlandów, obecnych terenów Holandii. Nie wiemy, jak do nas trafiła - tłumaczył w rozmowie z PAP dyr. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim Grzegorz Kurka.

- Na pewno została zagubiona, prawdopodobnie w tamtym okresie i odkryta dopiero w 2024 r. Zapewne bardzo interesująca jest historia samej monety, jej zagubienia i jej posiadacza w tamtym okresie. Z pewnością dla osoby, która zgubiła tę monetę, była to wielka strata - dodał.

Na awersie monety widać stojącego rycerza z mieczem wzniesionym do góry i pękiem strzał trzymających w drugiej ręce, po bokach data 1777.

Znajdujące się w centralnej części rewersu napisy, według dyr. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej mogą oznaczać: MO:ORD: - „Moneta Ordinum”, co wskazuje, że moneta został wydana przez określone zrzeszenie, PROVIN. to skrót od „Provinciae” co oznacza prowincję, FOEDER/BELG to prawdopodobnie „Foederati Belgicae” lub „Belgii” co może oznaczać związek Belgii, AD LEG IMP można interpretować jako „Ad Leges Imperii” co znaczy zgodnie z prawami imperium.

- Podczas powstania listopadowego w latach 1830-1831 taką monetę emitował rząd Królestwa Polskiego, z ta różnicą, że na wysokości głowy rycerza, w otoku, umieszczano małego orła polskiego. Naśladownictwo było celowe i miało ułatwić zakupy w Zachodniej Europie. Złoto niezbędne do wybicia monet zostało ofiarowane przez społeczeństwo jak również zakupiono na ten cel 562 kg złota - poinformował Kurka.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej planuje wystosować pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie w sprawie przyznania nagrody od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za odkrycie złotego dukata.

To kolejna moneta znaleziona na terenie Kamienia Pomorskiego. W 2014 roku na ulicy Marii Konopnickiej podczas remontu chodnika odkryto złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na 1794 rok. Obecnie znajduje się ona w zbiorach Muzeum Ziemi Kamieńskiej. Wówczas Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie zgłosił odkrywce o przyznanie nagrody MKiDN, która to nagroda została przyznana.

PAP/zn