fot. pixabay.com

Po ponad 20 latach w 2024 roku rozpoczniemy proces tworzenia nowego parku narodowego - zadeklarował w rozmowie z PAP wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że jedną z możliwych lokalizacji jest Zachodniopomorskie.

W Polsce obecnie istnieją 23 parki narodowe. Ostatnim założonym w 2001 r. jest Park Narodowy „Ujście Warty”. Największym parkiem z kolei jest Biebrzański Park Narodowy.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska zapewnił, że celem nowego kierownictwa ministerstwa jest powołanie nie jednego, a kilku parków narodowych w obecnej kadencji. - Pierwszy park chcielibyśmy powołać jeszcze w tym roku. Stałoby się to ponad 20 lat od powstania ostatniego - dodał.

Wiceszef MKiŚ, pytany o możliwą lokalizację nowego parku narodowego, wskazał m.in. na województwo zachodniopomorskie. - Są miejsca, gdzie samorządy same chcą powołania parku narodowego i to jest bardzo dobry sygnał. Mam np. na myśli Zachodniopomorskie i koncepcję ochrony tzw. dolnej Odry. Województwo zachodniopomorskie jest absolutnym czempionem tego projektu. Mamy też sygnały ws. chęci utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego na północy województwa śląskiego - wskazał.

Dorożała podkreślił, że powstawanie nowych parków narodowych musi odbywać się poprzez społeczny dialog. - Celem na tę kadencję jest także wypracowanie instrumentów finansowych, które pozwolą gminom zobaczyć, że posiadanie na swoim terenie parku narodowego się opłaca - dodał.

Zapewnił, że resort nie chce narzucać tworzenia parków narodowych, lecz „tworzyć je w oparciu o dialog wielu interesariuszy - samorządów, lokalnych społeczności, przyrodników, naukowców i leśników”.

Przedstawiciel MKiŚ poinformował, że w resorcie trwają prace nad umożliwieniem organizacjom pozarządowym zaskarżania do sądów Planów Urządzenia Lasu (PUL). Na niezgodność polskich przepisów z unijnymi w tej sprawie wskazał Trybunał Sprawiedliwości UE w 2023 r. Przykładowo kilka lat temu organizacje ekologiczne bezskutecznie próbowały zablokować w sądach administracyjnych zmiany PUL trzech nadleśnictw z Puszczy Białowieskiej, które zakładały większe cięcia drzew.

- Wyrok TSUE jest na stole. W trzecim kwartale będziemy odpowiadać. Zmiany w prawie są obecnie przedmiotem dyskusji z dyrekcją generalną Lasów Państwowych i będą konsultowane. Uważam, że możliwość zaskarżania PUL powinna istnieć. Pytanie tylko w jakim zakresie - powiedział Dorożała.

Plan Urządzenia Lasu (PUL) to podstawowy dokument gospodarki leśnej opracowywany dla określonego nadleśnictwa. Zawiera on opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Jest sporządzany co 10 lat m.in. na podstawie ustawy o lasach.

PAP/zn