fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Z okazji jubileuszu 60-lecia pierwszego pleneru w Osiekach Muzeum w Koszalinie przygotowało wyjątkową wystawę. W niedzielę, chcących obejrzeć kolekcję czeka nie lada gratka - spacer po ekspozycji z jednym z jej kuratorów.

W 2023 roku minęło 60 lat od pierwszego spotkania artystów i teoretyków sztuki, zorganizowanego - z inicjatywy grupy koszalińskich twórców - w nieodległych Osiekach. Spotkanie to zapoczątkowało osiemnastoletni cykl plenerów, które wywarły ogromny wpływ na sztukę polską oraz europejską, a w wymiarze społecznym i duchowym stały się przestrzenią dla mocno „reglamentowanej” w czasach PRL wolności.

Z okazji jubileuszu 60-lecia pierwszego pleneru, Muzeum w Koszalinie, w listopadzie udostępniło wyjątkową wystawę „Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981”. W czterech muzealnych salach zaprezentowano różną tematykę, począwszy od historii i kulis organizacyjnych plenerów, przez prezentację dzieł sztuki oraz dokumentację działań artystycznych, aż po multimedialną przestrzeń poświęconą warstwie teoretycznej spotkań w Osiekach.

Tak rozbudowaną ekspozycję zaprezentuje w najbliższą niedzielę jeden z kuratorów wystawy Łukasz Rozmarynowski, który muzealną podróż po osieckich plenerach opatrzy licznymi komentarzami i spostrzeżeniami.

Na czym polegał fenomen Plenerów w Osiekach? Dlaczego były one tak ważne dla polskiej sztuki powojennej? Jakie znaczenie ma zgromadzona w Muzeum poplenerowa spuścizna? O tym będzie można dowiedzieć się dziś o godz. 12, podczas oprowadzania kuratorskiego w koszalińskim muzeum.

Oprowadzanie jest w cenie biletu.

red.

Czytaj więcej