fot. archiwum prk24
Wał Pomorski to najdłuższa, licząca 275 kilometrów linia fortyfikacji obronnych na froncie wschodnim II wojny światowej. Wybudowana została na początku lat 30-XX wieku i ciągnęła się od Dąbek przez Szczecinek, okolice Wałcza do Gorzowa Wielkopolskiego.

Wał oparty był o przeszkody naturalne. Pomiędzy nimi znajdowało się ponad 900 bunkrów. Były one wzmocnione setkami kilometrów okopów, zaporami przeciwczołgowymi oraz zasiekami.

W szturmie obok jednostek sowieckich brała udział 1. Armia Wojska Polskiego. Marek Leszczyński, badacz historii Wału Pomorskiego zaznaczył, że na najtrudniejszym odcinku walki trwały ponad tydzień, a linie obrony Niemców przełamali żołnierze 4 i 6 Dywizji Piechoty. - Pierwsze i drugie przełamanie przez polskie wojskie odbyło się w rejonie jeziora Dobre koło miejscowości Zdbice. Najkrwawsze walki stoczono koło miejscowości Szwecja niedaleko Wałcza.

W bitwie o Wał Pomorski w okresie od 30 stycznia do 11 lutego straty 1 Armii Wojska Polskiego wyniosły: 1780 poległych, 2767 zostało rannych, a 1055 zaginęło.

Więcej o historii Wału Pomorskiego na naszej antenie już w sobotę w Detektywach Historii po godz 15.00.

pg/mt

Posłuchaj

Marek Leszczyński