Zniżki OC zazwyczaj zaczynają obowiązywać od 25. roku życia, ale wiek kierowcy to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przy obliczaniu składki. Aby uzyskać zniżki, musisz utrzymać bezszkodową jazdę przez określony czas i mieć polisę OC przez co najmniej rok.

Zniżki OC – jak działają?

Zniżki OC to rabaty przyznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcom, którzy przez pewien okres utrzymują bezszkodową jazdę. Najczęściej są wyrażane jako procent od podstawowej składki ubezpieczeniowej. Im dłużej kierowca utrzymuje pozytywną historię, tym wyższe mogą być przyznawane zniżki. Maksymalna wysokość zniżek OC wynosi zazwyczaj 60%, choć niektóre towarzystwa mogą oferować jeszcze wyższe rabaty.

Zniżki OC dla młodych kierowców – od ilu lat?

Dla młodych kierowców, czyli osób poniżej 25. roku życia, zniżki OC mogą być trudne do uzyskania. Statystycznie są bardziej narażeni na wypadki i kolizje drogowe, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe często stosują wyższe stawki dla tej grupy wiekowej. Jednak nie oznacza to, że nie mogą oni otrzymać żadnych zniżek na ubezpieczenie samochodu.
Od którego roku życia obowiązują zniżki OC? Zazwyczaj zaczynają obowiązywać od 25. roku życia. Jednak warto pamiętać, że wiek kierowcy to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przy obliczaniu składki OC. Aby uzyskać zniżki OC, musisz utrzymać bezszkodową jazdę przez określony czas, który może się różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale zazwyczaj wynosi co najmniej rok. Spowodowanie wypadku jest najczęstszym powodem ich utraty. Jeżeli jesteś uznany za winnego zdarzenia, Twoje zniżki mogą zostać obniżone lub całkowicie anulowane w zależności od polityki ubezpieczyciela i szczegółów zdarzenia.

Kolejnym warunkiem jest posiadanie polisy OC również przez określony czas i w większości przypadków to również rok. Oznacza to, że jeśli zmienisz ubezpieczyciela przed upływem tego okresu, możesz stracić wypracowane wcześniej rabaty i będziesz musiał zacząć swoją historię od nowa.
Warto również wspomnieć, że zniżki OC przypisane są do osoby, a nie do pojazdu. Jeśli zmienisz samochód, będą nadal obowiązywać. Jednak jeśli sprzedasz samochód i przez pewien czas nie będziesz posiadać innego pojazdu ubezpieczonego na swoje nazwisko, możesz zacząć je tracić.

Korzyści z posiadania zniżek OC

Obniżenie składki OC oznacza mniejsze koszty ubezpieczenia w skali roku. Ponadto, posiadanie zniżek wpływa na Twoją wiarygodność jako kierowcy. Ubezpieczyciele mogą przyznawać dodatkowe korzyści, takie jak pakiet assistance czy pakiet naprawy szyb, dla kierowców posiadających wysokie rabaty. Posiadanie zniżek jest też korzystne przy zakupie innych polis, takich jak ubezpieczenie autocasco.

Z tych powodów każdy młody kierowca marzy o tym, żeby płacić jak najmniejszą składkę za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dlatego pamiętaj, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać zniżki i jak dbać o swoją historię ubezpieczeniową, aby ich nie stracić.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]