fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin

Wezwani to mężczyźni urodzeni w 2005 roku oraz osoby, które w poprzednich latach miały kategorię wymagającą ponownej weryfikacji, ale też kobiety urodzone do 2005 roku, posiadające kwalifikacje lub kończące studia przydatne w wojsku.

Podporucznik Aleksandra Grąbczewska z koszalińskiego Wojskowego Centrum Rekrutacji powiedziała, że wśród młodych ludzi mogą być przyszli żołnierze: - Mamy nadzieję, ze wśród osób, które przyszły na kwalifikacje znajdzie się ktoś, kto w przyszłości będzie chciał być żołnierzem. Nie jest to pobór, mobilizacja, tylko sprawdzenie zdolności do służby wojskowej.

Od ubiegłego roku nowością podczas komisji są badania psychologiczne. Psycholog Sara Jeżak podkreśliła, że są one bardzo ważne: - W obecnym czasie młodzi ludzie często przychodzą z dosyć dużym obciążeniem psychicznym. Zdrowie psychiczne ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie każdego z nas.

Oprócz mężczyzn, wezwania otrzymały również kobiety, które m.in. studiują na kierunkach ważnych z punktu widzenia wojskowego. Większość jednak traktuje kwalifikacje jako wypełnienie obowiązku obywatelskiego. - Czekam na końcowe zaświadczenie o kwalifikacji wojskowej. Jest to wypełnienie obowiązku obywatelskiego. Nie planuje na razie przyszłości związanej z wojskiem - powiedziała jedna z nich.

Kwalifikacja wojskowa przeprowadzana jest w całej Polsce. 5 lutego rozpocznie się w powiecie sławieńskim, zaś 4 marca w powiecie koszalińskim.

kk/aj

Posłuchaj

uczestnicy kwalifikacji wojskowej
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Sara Jeżak, psycholog
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
ppor Aleksandra Grąbczewska z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Koszalinie o celu przeprowadzania kwalifikacji
  • 00:00:00 | 00:00:00
::