Od kilkunastu lat realizujemy słuchowiska radiowe, których tematyka dotyczy naszego regionu. Tym razem nasi słuchacze dowiedzą się m.in. co łączy Trzebiatów z Cejlonem. Premiera w poniedziałek, 25 grudnia po godzinie 12.
Scenariusz słuchowiska inspirowany jest autentycznymi wydarzeniami z życia najsłynniejszej słonicy XVII wieku. Hansken urodziła się na Cejlonie. W młodym wieku przetransportowano ją do Holandii, na życzenie księcia Frederica Hendrika. Ostatecznie trafiła w ręce Cornelisa van Groenevelta, który stał się jej treserem i nauczył ją 36 sztuczek. To z nim odwiedzała największe ówcześnie miasta w Europie. W Polsce były to Gdańsk, Elbląg, Wrocław czy Trzebiatów. W tym ostatnim, na ścianie jednej z kamienic, do dziś możemy oglądać sqraffito z ich wizerunkiem, datowane na 1639 rok.
Słonica była również chętnie portretowana przez malarzy i rysowników. Do dziś zachowały się te autorstwa Rembrandta, Stefana della Belli czy Hermana Saftlevena Młodszego. Jej wizerunek wypalano także na kaflach piecowych, nazwano na jej cześć też statek. Szkielet Hansken do dziś jest częścią kolekcji stałej we florenckim Muzeum Historii Naturalnej La Specola.
Zapraszamy na premierę słuchowiska „Hansken” - 25 grudnia, poniedziałek, po godzinie 12.
Nagrania realizowane były m.in. w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W rolach głównych usłyszymy m.in.: Marcina Kwaśnego, Katarzynę Czaplę, Adrię Jakubik i Sławomira Packa.
W pozostałych rolach wystąpili m.in. aktorzy słupskiego Teatru Tęcza: Alicja Gierłowska, Anna Rau, Mikołaj Prynkiewicz, Iwo Bochał i Maciej Gierłowski, a także Bożena Sitek, Patryk Wereszczyński, Michał Winiarski i Piotr Mrówczyński.
Scenariusz i reżyseria: Adria Jakubik, realizacja dźwięku: Jarosław Ryfun, nagrania: Paweł Szaliński, Adam Iwaszkiewicz.