fot.prk24.pl

Tomasz Uciński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie był gościem audycji „Na Dobry Dzień”. W rozmowie z Adrianem Adamowiczem i Jarosławem Rochowiczem mówił o unijnym rozporządzeniu przewidującym dodatkowe opłaty od zakupu jednorazowych kubków i pojemników na żywność.

- Zalewa nas morze plastiku - mówi szef koszalińskiego PKG uzasadniając konieczność wprowadzania przepisów, których celem jest ograniczanie ilości tworzyw sztucznych. - Od 1 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy trzech rozporządzeń autorstwa resortu klimatu i środowiska, związane z realizacją ustawy wdrażającej do polskich przepisów unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży - tłumaczy.

Tomasz Uciński wyjaśnia, że najbardziej widoczna dla klientów i przedsiębiorców jest opłata za jednorazowy pojemnik na żywność (za jednorazowy kubek z plastiku 20 gr, za pojemnik na żywność 25 gr). - Przedsiębiorca będzie musiał zapewnić alternatywne opakowanie wykonane z innych materiałów niż tworzywa sztuczne, ale to klient zdecyduje, czy skorzysta z takiego rozwiązania - dodaje.

Zapytany o segregację śmieci Tomasz Uciński odpowiedział: - Widzimy rozluźnienie dyscypliny, więc nadal konieczne są akcje uświadamiające. Wciąż apelujemy, aby śmieci wyrzucać do właściwych pojemników.

red.

Posłuchaj

Tomasz Uciński, prezes PGK w Koszalinie