fot. pixabay.com
Dziś, 4 stycznia, obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a, który został ustanowiony z inicjatywy ONZ. Obchodzimy go w rocznicę urodzin twórcy tego pisma − Louisa Braille’a. I dziś o tym języku, jego zastosowaniu i o tym czy ma on szansę przetrwać w kontekście nowych technologii, które też ułatwiają bardzo życie osobom niewidomym czy niedowidzącym.

Alfabet Louisa Braille’a pomaga osobom z dysfunkcją narządu wzroku czytać, uczyć się i poruszać się we współczesnym świecie.

Anna Winnicka spotkała się z Martą Łuczków, tyflopedagogiem zajmującym się wychowaniem, edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących.

rozmowa Anny Winnickiej z Martą Łuczków, tyflopedagogiem

Pojedynczy znak w piśmie Braille’a dla niewidomych jest kombinacją od 1 do 6 wypukłych punktów, które mogą zajmować miejsca ułożone w dwóch kolumnach po trzy miejsca w każdej kolumnie. Czarne kropki w znaku oznaczają wypukłości, a białe kropki oznaczają brak wypukłości. Pojedynczy znak w piśmie Braille’a musi zawierać co najmniej jeden punkt wypukły. Niewielu z nas zastanawia się, jak wygląda, chociażby matura dla niewidomych? Pan Waldemar Garboś taką maturę właśnie pisał.

Z panem Waldemarem rozmawiała Anna Winnicka, a towarzyszyła im terapeutka wzroku Marta Łuczków.

z panem Waldemarem rozmawiała Anna Winnicka, a towarzyszyła im terapeutka wzroku Marta Łuczków

Koszalińskie koło Polskiego Związku Niewidomych ma siedzibę w budynku przy ul. Piłsudskiego 90. W każde czwartkowe popołudnie przychodzą tam osoby z problemami ze wzrokiem, które wspierają się wzajemnie w chorobie, ale też po prostu lubią razem spędzać czas. Form wspólnej aktywności jest coraz więcej - zapewnia prezeska koła Teresa Siwkowska.

rozmowa Joanny Lejtan z Teresą Siwkowską, prezeską koszalińskiego koła Polskiego Związku Niewidomych

We własnym mieszkaniu każdy z nich może opisać brajlem programatory pralki, kuchenki mikrofalowe, czy pojemniki kuchenne, można również oznaczać płyty lub teczki z dokumentami, notować numery telefonów i adresy. Można przede wszystkim czytać i zdobywać wiedzę. Znajomość pisma brajla sprawia, że niewidomi nie muszą być analfabetami, podkreśla Józef Małosek – prezes Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Niewidomych.

rozmowa Renty Pacholczyk z Józefem Małoskiem, prezesem Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Niewidomych.