fot. ZUW Szczecin
W czwartek w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie podpisano umowy w tej sprawie. Samorządy z regionu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg mogą liczyć na wsparcie finansowe, które pokryje 50 lub 60 proc. wartości inwestycji.

W Koszalinie przebudowana zostanie ul. Chałubińskiego, na odcinku od ul. Piłsudskiego do Jutrzenki. Koszt inwestycji to ponad 14,5 miliona złotych, z czego prawie 7,3 mln to dofinansowanie. - Wymienione zostaną sieci telekomunikacyjne i elektryczne. Do tego nowa nawierzchnia, chodniki, miejsca parkingowe. Kanalizacja zostanie rozdzielona na sanitarną i deszczową. Inwestycja rozpocznie się w 2024 roku, a zakończy w 2027 - mówi rzecznik prasowy prezydenta Koszalina Robert Grabowski.

Ponadto miasto otrzymało prawie cztery miliony złotych na rozbudowę ul. Spasowskiego. Koszt inwestycji to 7,9 mln złotych.

Wsparcie finansowe przyznano także gminie Biesiekierz na przebudowę ul. Azaliowej w Nowych Bielicach. - Koszt tej inwestycji to 1,3 mln złotych, a dofinansowanie to ponad 600 tysięcy. To niezwykle ważna ulica, przy której mieszczą się obiekty użyteczności publicznej, m.in. żłobek. Droga zostanie wybudowana w przyszłym roku - informuje zastępca wójta Tomasz Hołowaty.

Pierwszy wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik uważa, że "Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Zmienił obraz Polski lokalnej": - Od 2016 roku do samorządów Pomorza Zachodniego trafił ponad miliard złotych. Za tę kwotę przebudowano, rozbudowano lub wyremontowano 689 kilometrów dróg.

W 2024 roku do zachodniopomorskich gmin i powiatów trafią ponad 173 miliony złotych na inwestycje drogowe w ramach Rządowego Rozwoju Funduszu Dróg.

rz/ar

Posłuchaj

materiał Radosława Zmudzińskiego