fot. Muzeum Lotnictwa w Krakowie

19 listopada 1971 roku doszło do katastrofy wojskowego samolotu LIM. To jeden z najbardziej tajemniczych wypadków lotniczych w powojennej Polsce. Ciała pilota i szczątków samolotu szukano ponad miesiąc. Rodzinie tragicznie zmarłego pilota do dziś nie wyjaśniono przyczyn katastrofy.

Samolot wystartował z lotniska w Pile. Za sterami myśliwca LIM 6 bis siedział porucznik Antoni Wiciński, który otrzymał rozkaz oblatania maszyny. Z radarów kontroli naziemnej zniknął po 8 minutach lotu. Rozpoczęte wkrótce poszukiwania nie przyniosły rezultatów a za jedną z wersji przyjęto ucieczkę pilota za granicę.

Na szczątki samolotu, w lesie między Ługowem a Czaplinkiem, dokładnie miesiąc po katastrofie, natknęli się myśliwi. Chociaż od tych wydarzeń minęło już ponad pół wieku, na wiele pytań związanych z katastrofą nie ma odpowiedzi.

W latach 1962, 1963 zakłady w Mielcu, gdzie prowadzono produkcję Licencjonowanego Myśliwca (stąd nazwa samolotu), zmontowały jedynie 40 tego typu maszyn. Tymczasem maszyna porucznika Wicimskiego miała nr 41. Według badaczy historii lotnictwa może to wskazywać, że maszyna, za sterami której zasiadł porucznik, służyła wcześniej do lotów eksperymentalnych, służących wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych kilku typów Limów Chociaż w jednostce w Pile uznawany był za jedną z najnowszych maszyn, swój żywot mógł rozpocząć nawet w 1953 roku. Poziom wyeksploatowania maszyny był więc bardzo duży.

Wyniki badań specjalnej komisji prawdopodobnie zostały utajnione. Rodzina nigdy nie dowiedziała się o przyczynach katastrofy a akta, według ustaleń syna tragicznie zmarłego pilota, znajdują się w Instytucie Pamięci Narodowej, który odmawia ich odtajnienia.

W 50. rocznicą wypadku, grupa pasjonatów historii wraz z członkami rodziny, ustawiła w lesie, gdzie doszło do zdarzenie, symboliczną ławeczkę pamięci.

Więcej szczegółów i relacji członków rodziny porucznika Wicińskiego w materiale przygotowanym przez Mateusza Sienkiewicza.

pg/ms/aś

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza