fot. Krzysztof Klinkosz/Polskie Radio Koszalin

10 lat temu powstało Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Domacyńskiego Ośrodka Spotkań. Stowarzyszenie m.in. opiekuje się terenem wokół figury Matki Boskiej Królowej Świata w Domacynie.

Jak przekazała Maria Pałka, szefowa stowarzyszenia - przy figurze postawiono wiatę, gdzie przyjeżdżające osoby mogą odpocząć czy pomodlić się w cieniu. - Opiekujemy się również terenem wokół statuy. A to wszytko z inicjatywy mieszkańców Domacyna - podkreśliła.

Marta Jakubowska, członkini stowarzyszenia, zaznaczyła, że działalność w nim jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności. - Taka oddolna inicjatywa zawsze ma dużą wartość, buduje poczucie, że jesteśmy tymi, którzy mogą kształtować rzeczywistość - zwróciła uwagę Marta Jakubowska. - Tutaj dzieje się bardzo dużo: cykliczne spotkania motocyklistów, rodzinne pikniki, nabożeństwa różnego rodzaju czy chociażby wspólne dbanie o teren przy figurze, co sprawia, że lokalna społeczność się integruje - dodała.

Na jubileuszu Stowarzyszenia obecni byli goście z Filipin, ponieważ figura Matki Boskiej Królowej Świata jest darem Filipińczyków dla Polaków m.in. w podziękowaniu za pontyfikat św. Jana Pawła II. Figura obecna jest w Domacynie już od prawie trzech dekad. - Cieszymy się, że nasz prezent został tak dobrze przyjęty, że tak wiele wiernych odwiedza figurę a teren wokół niej został tak wspaniale zagospodarowany - zaznaczył Kevin Go, przedstawiciel filipińskiej delegacji.

Autorem rzeźby, która stanęła w Domacynie jest Eduardo Castrillo

kk/aś

Posłuchaj

Kevin Go - przedstawiciel filipińskiej delegacji Marta Jakubowska - członkini stowarzyszenia Maria Pałka - szefowa stowarzyszenia