fot. Małgorzata Abramowicz/Polskie Radio Koszalin
Na plaży w Podczelu trwa refulacja, a we wschodniej części uzdrowiska wymiana palisad. Prace mają zakończyć się w grudniu.

Prace na pasie wybrzeża należącym do Kołobrzegu zmierzają ku końcowi. - Od wielu lat mamy sprawdzone metody ochrony brzegu i plaż na naszym wybrzeżu. Jednym z takich sposobów jest wbijanie ostróg, które powodują akumulację piasku. Prace przy przebudowie grupy ostróg brzegowych w Kołobrzegu potrwają do połowy grudnia. Nowe ostrogi wbijane są w grunt na odcinku ok. 870 metrów - mówi Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Od 2012 roku w rejonie Wybrzeża Środkowego realizowany jest program umacniania brzegów morskich. Objęto nim wybrane odcinki plaż w pobliżu Kołobrzegu, Darłówka, Jarosławca, Ustki, Rowów i Łeby. Zasadniczymi elementami tych prac są refulacja plaż oraz wykonywanie: podwodnych raf kamienne ok. 100 m od brzegu i nowych ostróg z drewnianych pali wbitych w dno morskie.

Na tegoroczne prace refulacyjne wydano niemal 17,5 mln zł. W ramach wykonanych zadań zasilono plaże m.in. w Niechorzu, Pogorzelicy i Jarosławcu. Wkrótce zaczną się prace w Ustroniu Morskim.

ma/ar

Posłuchaj

materiał Małgorzaty Abramowicz