fot. PAP/Leszek Szymański

W piątek ok. godz. 12.30 zakończyło się spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą marszałkowi towarzyszył Jacek Cichocki, który będzie nowym szefem Kancelarii Sejmu. Obecna była też szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

W czwartkowym orędziu telewizyjnym Hołownia informował, że udaje się do prezydenta Andrzeja Dudy, „by zapewnić go o potrzebie szybkiego stworzenia rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków: obniżeniem kosztów życia, zapewnieniem bezpieczeństwa”.

Pytany o cele spotkania z prezydentem marszałek Sejmu wskazał na „zapoznanie się w nowej funkcji”. - Przekonanie się, jakie są możliwości, jak pan prezydent widzi naszą współpracę, swoją z parlamentem, z Sejmem. Będę też pokazywał panu prezydentowi perspektywy, które w ocenie mojej, ale też wielu osób w tej izbie, wskazują, że należy przyspieszyć z daniem Polsce sprawnie funkcjonującego rządu. Nie wiem, czy pan prezydent to przyjmie, ale na pewno o tym też będziemy rozmawiać - dodał Hołownia.

Na briefingu prasowym po spotkaniu Szymon Hołownia przekazał, że podczas rozmowy poruszono wiele wątków. - Pan prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów związanych z formowaniem nowego rządu i że wszystkie czynności, jakie konstytucja przewiduje dla Prezydenta, będzie wykonywał bez żadnej zwłoki.

Jak dodał z prezydentem omówił również kwestie związane z sytuacją geopolityczną kraju, pracy nowego rządu i polityką międzynarodową. - Pan prezydent mówił o projekcie ustawy o działaniu organów państwowych w sytuacji zagrożenia zewnętrznego, który ma wnieść do Sejmu - powiedział Szymon Hołownia.

PAP/red./zn