fot. Jarorosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
W czwartek szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy mieszkańcy wsi i małych miasteczek mogą jeszcze mówić o wykluczeniu z życia społeczno-kulturalnego?

Na ten temat rozmawialiśmy m.in. z Danutą Lebiodą, przewodniczącą Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR, członkinią Rady Kobiet w Rolnictwie przy ministrze rolnictwa i rozwoju wsi, członkinią zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej i malarką - amatorką.

Zajrzeliśmy też do małych Krup w gminie Darłowo. Tam okazuje się, że po sztukę nie trzeba jechać do miasta. Inicjatorką m.in. wystawy malarskiej mieszkańców wsi była sołtys Krup Katarzyna Ordek.

Mimo że obserwuje się tendencję do zmniejszania różnic między obszarami miejskimi a wiejskimi, to niestety wykluczenie społeczno-kulturalne wciąż może na obszarach wiejskich występować. Aby je niwelować, lokalne podmioty podejmują różne działania. W rozmowie z Tomaszem Tranem, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Polanowie Ewa Hełminiak-Soliwodzka, opowiedziała jak zmienia się oblicze gminy Polanów w aspektach społeczno-kulturalnych.

red./ar

Posłuchaj

„Wieczorne spotkania” - 16.11.2023