fot. KBP Koszalin
Dyrektor Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, łączącego temat niepełnosprawności ze sztuką filmową, otrzymała Nagrodę Specjalną im. Piotra Pawłowskiego.

Ustanowiona przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2016 r. Nagroda Prezydenta RP Dla Dobra Wspólnego promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

W środę prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w gali finałowej 8. edycji nagrody.

- To jest dla nas niezwykle ważne wydarzenie - podkreślił prezydent. Poinformował, że do nagrody przyjęto 95 zgłoszeń. - Chcę zapewnić o jednym, nie było wśród tych 95 zgłoszeń ani jednego, które nie zasługiwało na nagrodę. Kapituła nie miała tutaj łatwego zadania - powiedział prezydent.

Wśród laureatów jest koszalinianka Barbara Bielińska-Jaroszyk. Otrzymała Nagrodę Specjalną im. Piotra Pawłowskiego. Laureatka jest dyrektorem Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, wiceprezesem Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego i członkiem Stowarzyszenia Kiwanis International Klub w Koszalinie. W jej imieniu nagrodę odebrał jej wieloletni współpracownik Eugeniusz Gordziejuk.

To nie pierwsze docenienie pracy koszalinianki. W grudniu 2021 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Barbara Bielińska-Jaroszyk od 2003 roku organizuje Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kojarzonych z Koszalinem. EFF Integracja Ty i Ja od 20 lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością - artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnościami i procesu integracji.

PAP/UM Koszalin/ar