fot. PAP/Leszek Szymański

Od północy wznawiamy tymczasową kontrolę graniczną na granicy ze Słowacją. Zostanie wprowadzona na 10 dni, ale wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent. Dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. - Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów - wyjaśnił.

Poinformował, że Polska „o północy przywraca tymczasową kontrolę graniczną na granicy polsko-słowackiej”. Zaznaczył, że poinformowane zostało o tym MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisja Europejska zgodnie z kodeksem Schengen.

- Będzie ona realizowana w sposób jak najmniej uciążliwy dla naszych obywateli i dla obywateli Unii Europejskiej. Będzie to kontrola na wjazd do Polski - przekazał.

Minister Kamiński poinformował, że w poniedziałek po południu odbył rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych Czech Vitem Rakusanem. - Zadeklarował, że najprawdopodobniej dziś, być może w najbliższych godzinach, również władze czeskie podejmą analogiczne decyzje, o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Nasze działania muszą być skuteczne i szlak bałkański, którego jedna z odnóg wiedzie przez Polskę, w kierunku Europy Zachodniej, zostanie skutecznie zablokowana - podkreślił.

Ocenił, że Polska musiała podjąć takie działania, „bo jest państwem odpowiedzialnym”. - Jeżeli chodzi o naszą granicę wschodnią te działania na granicy z Białorusią podejmujemy w sposób bardzo skuteczny. To jest też również granica zewnętrzna UE. Oczekujemy, że ten problem, problem szlaku bałkańskiego, który jest problemem całego regionu, całej Unii Europejskiej, będzie kompleksowo rozwiązany i do naszych działań będą włączały się inne państwa - mówił Kamiński.

Kontrola graniczna zostanie przywrócona na podstawie art. 28 ust.1 kodeksu granicznego Schengen, który mówi, że w trybie pilnym można przywrócić tę kontrolę. - Ta kontrola w pierwszym okresie zostanie przywrócona na 10 dni. Można ją będzie odnawiać na kolejne okresy, nie dłuższe niż 20-dniowe. Z tym, że całkowity okres, w myśl tego artykułu, przywrócenia kontroli granicznej będzie wynosił maksymalnie 2 miesiące - wyjaśnił z kolei komendant główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga.

- Zgodnie z założeniami zostanie uruchomionych na odcinku granicy ze Słowacją w sumie 11 przejść, z czego 8 to będą przejścia drogowe, a 3 kolejowe - przekazał.

W województwie podkarpackim będzie to Barwinek, Radoszyce, Łupków (przejście kolejowe), woj. małopolskie: Muszyna (kolejowe), Muszynka, Piwniczna Zdrój, Chyżne i woj. śląskie: Zwardoń, Zwardoń Skalite (kolejowe) i Korbielów.

- Oprócz tych miejsc, uruchomimy 11 miejsc, gdzie będzie można przekroczyć granicę pieszo - dodał gen. dyw. SG Tomasz Praga.

PAP/zn