fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Surowsze kary za najcięższe przestępstwa takie jak zabójstwa, gwałty, pedofilia czy krzywdzenie dzieci wprowadza obowiązująca od dzisiaj nowelizacja Kodeksu karnego.

W związku z reformą znika kara 25 lat więzienia, a sądy będą mogły skazywać na pozbawienie wolności w przedziale 15-30 lat. Będzie też bezwzględne dożywocie, co oznacza, że najgroźniejsi przestępcy i recydywiści nie będą mogli ubiegać się o warunkowe zwolnienie.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił, że dzięki zmianom w przepisach uczciwi obywatele będą mogli czuć się bezpiecznie.

- Mogą mieć przekonanie, że ich spokojne, codzienne życie nie będzie zakłócane przez tych najgroźniejszych bandytów. Chodzi między innymi o osoby, które dopuszczają się najcięższych przestępstw seksualnych, przestępstw o charakterze pedofilskim, z użyciem przemocy, gwałcicieli, wielokrotnych recydywistów i członków mafijnych, zorganizowanych grup przestępczych. To właśnie w te grupy najgroźniejszych przestępców wymierzone są te kodyfikacje karne - wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Na 30 lat więzienia skazani będą mogli zostać sprawcy zabójstw oraz ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym. Zwiększy się ponadto okres przedawnienia karalności zabójstwa - z 30 do 40 lat.

Górna granica kary za rozbój zostanie podwyższona z 12 do 15 lat więzienia. W przypadku rozboju z użyciem broni - do 20 lat. Nowe przepisy zakładają również, że za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozić będzie do 20 lat pozbawienia wolności.

Przestępcy dopuszczający się handlu ludźmi czy porwania dla okupu będą podlegać karze od 3 do 20 lat więzienia. W przypadku pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem okres ten będzie wynosić od 5 do 25 lat.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wyjaśnił, że reforma Kodeksu karnego zaostrza sankcje za poważne przestępstwa na tle seksualnym, w tym czyny pedofilskie.

- Wypowiadamy wojnę recydywistom, przestępcom seksualnym, pedofilom. Nie będą się przedawniały zbrodnie pedofilskie, wprowadzamy recydywę pedofilską, zgwałcenie połączone ze śmiercią ofiary będzie połączone karą od 8 lat do dożywotniego pozbawienia wolności - powiedział Marcin Warchoł.

W ramach nowelizacji wprowadzono też nowe typy przestępstw. To między przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz przygotowanie do niego - zagrożone karą więzienia od 2 do 15 lat. Za przestępstwo zostaje też uznana kradzież tablic rejestracyjnych. Podwyższono również kwotę - od 500 do 800 złotych - od której kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem.

Za przyjęcie ponad 200 tysięcy złotych łapówki górna granica kary zostanie podwyższona z 12 do 15 lat więzienia. W przypadku gdy wartość korzyści majątkowej przekroczy milion złotych, kara będzie mogła wynieść do 20 lat pozbawienia wolności. Ponadto, w odniesieniu do przetargów, w które zaangażowane są publiczne pieniądze, prokuratura będzie mogła podejmować działania z urzędu, bez konieczności czekania na złożenie stosowanego zawiadomienia.

IAR/aś