fot. Przemysław Grabiński/Polskie Radio Koszalin
Dziś w Klubie Historycznym Przemysław Grabiński zaprasza reminiscencje po kongresie "Dekada Wyklętych", który odbył się w Pile.

O odkrywaniu historii, ale - przede wszystkim - o konieczności przywracania i utrwalania pamięci o żołnierzach niezłomnych debatowali w Pile uczestnicy kongresu “Dekada Wyklętych”. W wydarzeniu udział wzięli nie tylko naukowcy - historycy, ale również lokalni działacze społeczni, którzy w swoich “Małych Ojczyznach” walczą o pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin współorganizator kongresu, ks. Jarosław Wąsowicz - od ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych udało się wykonać ogromną pracę - także w Pile, która gościła uczestników kongresu.

materiał Przemysława Grabińskiego

Jeden z paneli dyskusyjnych zorganizowanych podczas kongresu dotyczył upamiętnienia żołnierzy wyklętych na Kresach. A jest to temat nie tylko trudny, ale w dzisiejszej rzeczywistości także niezwykle bolesny. Gdy na Białorusi niszczone są cmentarze i coraz trudniej walczyć o pamięć - ta walka jest tym bardziej ważna. Goście kongresu - uczestnicy tego panelu - mówili m.in. o sytuacji na Litwie i wspomnianej Białorusi.

Relację z kongresu przygotował Przemysław Grabiński.

materiał Przemysława Grabińskiego