fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską mówił m.in. o kolejnych rządowych inwestycjach na terenach popegeerowskich.

W piątek poznaliśmy rozstrzygnięcie kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - PGR. Do gmin w całym kraju trafi 4,5 miliarda złotych. - Kolejny nabór programu stworzonego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to ukłon w stronę społeczności terenów popegeerowskich - powiedział Paweł Szefernaker.

Dodał, że rządowe wsparcie trafi do samorządów, których często nie było stać na samodzielną realizację inwestycji. - Dlatego rząd dofinansuje do 98 proc. ich kosztów. Dzięki temu w wielu miejscach po raz pierwszy pojawią się drogi, place zabaw i inne rozwiązania na miarę XXI wieku - zaznaczył.

Wiceminister przypomniał, że w ramach rządowego programu pieniądze otrzymały wszystkie gminy w naszym regionie. - Jesteśmy rządem blisko ludzi i programy realizujemy właśnie dla ludzi - zaznaczył.

8 milionów na budowę pełnowymiarowego euroboiska otrzymał również Koszalin. Jak przekazał koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker, to największe dofinansowanie w Polsce w ramach tej edycji programu. - Koszalin od lat czeka na nową infrastrukturę sportową. Bardzo się cieszę, że również mieszkańcy okolicznych gmin będą mogli już za rok z niej skorzystać. To także pierwszy krok do powstania w mieście stadionu - przekazał.

Koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że poprzednie rządy nie interesowały się terenami popegeerowskimi. Zdaniem wiceministra, jeśli Platforma Obywatelska dojdzie do władzy, ta polityka zostanie przywrócona. - My natomiast prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju. Uważamy, że każdy obywatel - bez względu na to, gdzie się urodził - ma prawo do tego, by żyć na takich samych warunkach - powiedział i zapewnił, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, program dla ziem popegeerowskich będzie kontynuowany.

Poseł skomentował także najnowszy spot Prawa i Sprawiedliwości, w którym zaznaczono, że Platforma Obywatelska głosowała za projektem przymusowej relokacji imigrantów. Paweł Szefernaker przypomniał wypowiedź posła PO Artura Łąckiego, według którego „jeśli trzeba będzie przyjąć kilka tysięcy migrantów, to na pewno powinniśmy”. - Pamiętamy też słowa rzecznika rządu PO Cezarego Tomczyka z 2015 roku, który mówił, że rząd Platformy jest wstanie przyjąć każdą ilość uchodźców.

Pytany o tzw. aferę wizową, powiedział: - CBA i prokuratura już rok temu podjęły działania wobec sytuacji dotyczącej prawdopodobnego wydania nielegalnych wiz w ok. 200 przypadkach.W tej sprawie zostały zatrzymane osoby i zdymisjonowany wiceminister odpowiedzialny za wydawanie wiz. Jestem przekonany, że polskie państwo w tej sytuacja zachowało się jak trzeba - powiedział.

- Dzisiaj - w dobie kampanii wyborczej - z każdej takiej sytuacji opozycja będzie robić aferę. Platforma Obywatelska nie ma pomysłu na te wybory. Nie wiedzą, co zaproponować mieszkańcom Koszalina, Biesiekierza czy Polanowa. Nie wiedzą jak wesprzeć nasze tereny i inne części Polski. W związku z tym szukają czegoś, czego mogą się czepić - zaznaczył wiceminister Paweł Szefernaker.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker