fot. Renata Pacholczyk/Polskie Radio Koszalin
Z diagnozy medycznej w koszalińskiej placówce korzystają zarówno mieszkańcy Koszalina, jak i całego regionu.

Jak podkreśliła Katarzyna Sierpowska, dyrektorka placówki, to tu często stawiana jest pierwsza diagnoza, jeżeli chodzi o wadę słuchu, ale tu też prowadzona jest rehabilitacja. - Zapewniamy dzieciom od najmłodszych lat rehabilitację po to, żeby mogły uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, niekoniecznie w szkole specjalistycznej. Z terapii korzystają dzieci zaraz po urodzeniu, aż do ukończenia szkoły.

Od siedmiu lat z rehabilitacji słuchu w koszalińskiej poradni korzysta ośmioletni Henryk. Jego mama zaznaczyła, że współpraca z przychodnią pozwoliła na sprawne funkcjonowanie syna w szkole. - Od szóstego miesiąca życia syn dwa razy w tygodniu korzysta z rehabilitacji. Jesteśmy pod opieką logopedy, fizjoterapeuty i jeśli ktoś nie wie, że syn ma wadę słuchu, to nie jest w stanie jej zauważyć ani usłyszeć.

Jednym z lekarzy pracujących w Specjalistycznej Poradni Rehabilitacyjnej Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Koszalinie jest doktor Arkadiusz Mikulski, otolaryngolog, foniatra. Jego zdaniem świadomość społeczna ochrony słuchu jest coraz większa: - Programy edukacyjne w mediach czy placówkach ochrony zdrowia przynoszą rezultaty. Jestem dobrej myśli, że przyszłości będzie jeszcze lepiej.

Specjalistyczna Poradnia Rehabilitacyjna Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Koszalinie znajduje się przy ul. Jana z Kolna 24.

rp/kp

Posłuchaj

Arkadiusz Mikulski, otolaryngolog, foniatra mama dziecka z niedosłuchem Katarzyna Sierpowska, dyrektorka placówki