fot. Małgorzata Abramowicz/Polskie Radio Koszalin

Jak co niedzielny poranek, w „Magazynie katolickim”, rozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach w kraju i naszej diecezji.

W piątek modlitwą, apelem poległych i salwą honorową uczczono w Koszalinie pamięć o bohaterach i ofiarach II wojny światowej. Przed pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego na cmentarzu komunalnym parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa oraz mieszkańcy Koszalina uczcili 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Modlitwie za ofiary wojny oraz w intencji pokoju przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.

mieszkańcy Koszalina uczcili 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Państwowe uroczystości 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się nad ranem, na Westerplatte. Ponadto ofiary II wojny światowej zostały upamiętnione między innymi przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie.

Od dwóch lat mieszkańcy osiedla Podczele w Kołobrzegu uczestniczą w nabożeństwach odprawianych w niewielkich salach lekcyjnych Szkoły Podstawowej nr 8. Do takiej sytuacji doprowadził generalny remont ośrodka, w którym do 2021 roku funkcjonowała parafialna kaplica. W związku z trudnościami parafianie z księdzem proboszczem na czele rozpoczęli starania, by zbudować własny kościół. W pracach przy organizowaniu kwest uczestniczą wszystkie pokolenia. Jak podkreślają podczelanie, dużym zaskoczeniem dla nich samych jest fakt, że zaistniałe trudności skonsolidowały tworzoną przez nich wspólnotę.

budowa kościoła w Podczelu

My też w to wierzymy. Już w drugiej połowie września z okazji odpustu w Parafii pw. Św. Michała Archanioła odbędzie się Festyn Parafialny. Podczas spotkania odbędzie się kwesta.

W tym tygodniu gościem audycji „Studio Bałtyk” w Polskim Radiu Koszalin był bp Krzysztof Zadarko - biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przewodniczący rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Rozmowa dotyczyła kończącego się sezonu pielgrzymkowego.

bp Krzysztof Zadarko

To był obszerny fragment rozmowy z bp. Krzysztofem Zadarko, przeprowadzonej w tym tygodniu w „Studiu Bałtyk”.

Ponad 32 tysiące osób z Polski i zagranicy, blisko tysiąc kapłanów, 80 biskupów i kardynałów weźmie udział w uroczystości beatyfikacji Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów. Trwają ostatnie przygotowania do uroczystości, która 10 września odbędzie się na stadionie w Markowej na Podkarpaciu. Metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal zaznaczył, że wszystkim leży na sercu dobre przyjęcie wszystkich gości, ale też przeżycie uroczystości w duchu wiary.

Msza święta beatyfikacyjna pod przewodnictwem papieskiego wysłannika arcybiskupa Marcello Semeraro będzie sprawowana w języku łacińskim. - Podczas uroczystości wniesiony zostanie relikwiarz Ulmów oraz odsłonięty zostanie obraz - wyjaśniał arcybiskup Adam Szal.

Jak dodała Małgorzata Sztolf z beatyfikacyjnego komitetu organizacyjnego - będzie to uroczystość o ogromnej skali. Z całego świata do biura spływają także prośby o relikwie przyszłych błogosławionych.

Na stronie Ulmowie.pl znajdują się informacje dotyczące ceremonii beatyfikacyjnej. Strona w ostatnim czasie miała ponad 51 tysięcy odsłon. Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci byli rodziną, pochodzącą z podkarpackiej wsi Markowa, w powiecie łańcuckim. To polscy bohaterowie, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, zamordowani przez niemiecką żandarmerię za pomoc Żydom udzielaną im podczas II wojny światowej.

Małgorzata Sztolf z beatyfikacyjnego komitetu organizacyjneg
arcybiskup Adam Szal
arcybiskup Adam Szal